Evropski parlament je odbacio prigovore pojedinih poslaničkih grupa, efektivno potvrdivši akt kojim se delatnosti vezane za gas i nuklernu energiju (u određenim slučajevima) stavljaju na spisak ekološki održivih ekonomskih aktivnosti.
Naime, Parlament se na današnjoj sednici nije suprotstvaio delegiranom aktu Evropske komisije o taksonomiji kojim se delatnosti vezane za gas i nuklearnu energiju, pod određenim uslovima, stavljaju na listu ekološki održivih ekonomskih aktivnosti.
Ukoliko se ni Savet Evropske unije ne suprotstavi tom aktu, on će stupiti na snagu 1. januara 2023. godine.
Radi se o aktivnostima koji se nalaze na takozvanoj EU taksonomiji za održive aktivnosti („zelena taksonomija“).
Taksonomija EU za održive aktivnosti (zelena taksonomija) je sistem klasifikacije uspostavljen da pojasni koje su investicije ekološki održive, u kontekstu Evropskog zelenog dogovora.
Rusi srezali isporuke gasa: Kakva zima čeka Evropu?Uredba o taksonomiji je deo akcionog plana Evropske komisije o finansiranju održivog rasta koji ima za cilj da pospeši zelene investicije i spreči takozvani „greenwashing“ .
„Greenwashing“ (zeleno pranje) je proces stvaranja lažnog utiska ili davanja pogrešnih informacija o tome kako su proizvodi kompanije ekološki prihvatljiviji. Radi se o neutemeljenoj tvrdnji čiji je cilj da obmane potrošale da su proizvodi neke kompanije ekološki prihvatljivi.
Komisija veruje da u „zelenoj tranziciji“ ima mesta za određene privatne investicije vezane za gas o nuklearnu energiju, pa je predložila da se neke delatnosti vezane za fosilni gas i nuklearnu energiju klasifikuju kao „tranzicione aktivnosti“.
Uključivanje određenih aktivnosti vezanih za gas i nuklearnu energiju je vremenski ograničeno i zavisi od specifičnih uslova i zahteva transparentnosti.