Vesti iz sveta

20.08.2020. 15:41

Euractiv.com

Autor: Nova Ekonomija

Fejsbukov algoritam pretnja javnom zdravlju?

Lažne informacije vezane za pandemiju korona virusa prikazane su više od 3.8 milijardi puta u proteklih godinu dana na Fejsbuku, pa su tako dezinformacije imale gotovo četiri puta više pregleda od vodećih zdravstvenih ustanova poput...

Foto: Pixabay

„Lažne vesti“ vezane za pandemiju koronavirusa prikazane su više od 3.8 milijardi puta u proteklih godinu dana korisnicima Fejsbuka, pa su tako dezinformacije imale gotovo četiri puta više pregleda od vodećih zdravstvenih ustanova poput Svetske zdravstvene organizacije, što predstavlja veliki rizik za javno zdravlje, piše Euractive.

Fejsbukovi algoritmi glavna su pretnja javnom zdravlju jer usmeravaju korisnike na internet stranice koje šire lažne zdravstvene informacije. 

Uprkos potezu Fejsbuka u aprilu, kada je uspostavio novi sistem za upozoravanje korisnika, lažne informacije se i dalje šire ovom platformom, utvrdio je izveštaj neprofitne organizacije Avaaz.

Takozvana „infodemija“ čini pandemiju još gorom, a Fejsbuk mora da očisti svoje algoritme i pruži tačne informacije svima koji su bili izloženi lažnim informacijama, ističu naučnici u ovom poslednjem istraživanju.

Prema rezultatima istraživanja ove grupe, oko 16 odsto dezinformacija na platformi označeno je uz upozorenje, dok je ostatak bio bez bilo kakvih upozorenja.

Izveštaj je takođe otkrio nedostatak mogućnosti Fejsbuka da otkrije klonove ili varijacije sadržaja koji su prvobitno bili neistiniti, posebno ako su se pojavljivali na drugim jezicima.

„Širenje dezinformacija je poput požara, samo se širi i čini čitav naš posao veoma teškim i izazovnim“, rekao je generalni sekretar Evropske unije medicinskih stručnjaka, dr Žao Migel Greno.

Studija objavljena u časopisu Nature u maju, predviđa je da će stavovi protiv vakcinacije dominirati na društvenim mrežama zbog svih dezinformacija kojima su korisnici izloženi, što potencijalno može pogoršati pandemiju i dovesti do ponovnog izbijanja zaraze.

Fejsbuk tvrdi da je proteklih meseci preduzeo sve što je u njegovoj moći kako bi uklonio netačne informacije i omogućio korisnicima pristup tačnim i kredibilnim informacijama.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.