Svet

27.12.2016. 00:15

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Francuska: Sve češća preprodaja božićnih poklona

Svet

27.12.2016. 00:15

Francuzi sve češće preprodaju božićne poklone koji im se ne dopadaju, pokazuju podaci internet-prodavnica.

Ove prodavnice očekuju da im, do sredine januara, kroz ruke prođu milioni odbačenih darova.

Kako je preneo francuski dnevnik Mond (Le Monde), između subote veče, kada je obeležen Badnji dan, i nedelje u podne, na sajt Prajs minister (Price Minister) postavljeno je pola miliona predmeta za prodaju, što je 10 do 15 odsto oglasa više nego istog dana 2015. 

Generalni direktor tog sajta očekuje da do sredine januara preko ove platforme bude stavljeno na prodaju 3,5 miliona poklona. 

Na I-Beju (E-Bay) u Francuskoj beleži se slična tendencija, sa oko 100.000 oglasa od subote u ponoć do nedelje oko podneva, što je do petine više nego prosečnog vikenda, kao i na konkurentskoj prodavnici Bon kuen (Bon Coin). 

Na Prajs ministeru je 40 odsto oglasa objavljeno sa mobilnog telefona ili tableta, a na i-Beju ukazuju takođe da sa širenjem rasprostranjenosti pametnih mobilnih telefona postavljanje oglasa više nije „gnjavaža“ jer se bez paljenja računara za nekoliko minuta sve obavi. 

Na vrhu liste su prigodni pokloni za osobe koje ne poznajemo dobro, poput knjiga nagrađivanih prestižnom nagradom Gonkur (Goncourt), video-diskova, parfema i video-igara, i koje ponekad ista osoba dobije u više primeraka. 

Pored toga, tu su i potpuni promašaji poput neodgovarajućeg veša, čarapa, pidžama, pa čak i seks-igračaka, navode na I-Beju a prenosi Mond. 

Francuzi su, prema istraživanjima javnog mnjenja, sve zahtevniji u pogledu poklona koje očekuju, ali ne bi voleli da okruženje sazna da preprodaju poklone. 

Tako je prema istraživanju I-Beja i istraživačke kuće TNS Sofres čak 39 odsto Francuza reklo da je 2015. dobilo nepoželjan poklon, naspram samo 22 odsto četiri godine ranije. 

Prema istraživanju kuće Opinion vej (Way) za Prajs minister objavljenom uoči ovogodišnjeg Božića po Gregorijanskom kalendaru, polovina nezadovoljnih je već prodavala poklone, ili planira da to uradi. Oni međutim ne žele da to sazna osoba od koje su poklon dobili, prenosi Mond.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.