Google je danas potvrdio autentičnost kolekcije od 2.500 internih dokumenata koji su procureli a koji sadrže detalje o funkcionisanju najpopularnije internet pretrage na svetu. Do sada je Google odbijao da komentariše ove materijale.
Dokumenti sadrže informacije o podacima koje Google prati, od kojih neki mogu biti korišćeni u strogo čuvanom algoritmu za rangiranje pretrage.
Iako dokumenti pružaju i dalje nejasan uvid u jedan od najvažnijih sistema koji oblikuju onlajn sferu, kompanija upozorava na donošenje „netačnih zaključaka na osnovu ovih informacija“.
„Preporučujemo oprez u donošenju netačnih pretpostavki o pretrazi na osnovu konteksta, zastarelih ili nepotpunih informacija“, izjavio je portparol Google-a, Dejvis Tompson za The Verge.
„Podelili smo opsežne informacije o tome kako funkcioniše pretraga i koje faktore naši sistemi uzimaju u obzir, dok istovremeno radimo na zaštiti integriteta naših rezultata od manipulacije.“
Postojanje ovih materijala prvi su otkrili SEO stručnjaci Rand Fiškin i Majk King, koji su ranije ove nedelje objavili početne analize dokumenata.
Procureni dokumenti sugerišu da Google prikuplja i potencijalno koristi podatke za koje su predstavnici kompanije tvrdili da ne utiču na rangiranje veb stranica u pretrazi, kao što su klikovi i podaci korisnika Chrome-a.
Hiljade stranica dokumenata služe kao skladište informacija za zaposlene u Google-u, ali nije jasno koji se podaci konkretno koriste za rangiranje sadržaja u pretrazi.
Informacije mogu biti zastarele, korišćene isključivo za obuku ili prikupljene, ali ne i korišćene za samu pretragu. Dokumenti takođe ne otkrivaju kako se različiti elementi vrednuju u pretrazi, ukoliko se uopšte vrednuju.
Ipak, objavljene informacije verovatno će izazvati talase u industrijama SEO, marketinga i izdavaštva. Google je obično veoma tajnovit u vezi sa radom svog algoritma pretrage, ali ovi dokumenti — zajedno sa nedavnim svedočenjem u antimonopolskom slučaju Ministarstva pravde SAD — signaliziraju elemente koje Google razmatra pri rangiranju sajtova.
Google AI još uvek greši: Sundar Pičai kaže da nemaju rešenje