Vesti iz sveta

08.03.2024. 18:08

Autor: Katarina Pantelić

Google predstavlja nove „poreze“ za programere

Pixabay

Google je otkrio više detalja o taksama koje će pratiti njegov plan da se uskladi sa novim evropskim Zakonom o digitalnim tržištima (DMA), regulativom koja ima za cilj povećanje konkurencije u ekosistemu prodavnica aplikacija. Iako je Google juče naglasio načine na koje već ispunjava zahteve DMA – na primer, sideloading – specifičnosti o taksama koje će se primeniti na developere nisu bile poznate, uz napomenu da će detalji biti objavljeni tokom nedelje.

Google-ov program spoljnih ponuda, koji je najavljen paralelno sa ovim taksama, omogućava developerima da svoje korisnike usmeravaju izvan aplikacije za promociju i prodaju svojih proizvoda ili usluga.

Međutim, ovaj pristup sada dolazi sa određenim finansijskim obavezama za developere.

Prva taksa, početna taksa za sticanje, iznosi deset odsto za jednokratne kupovine unutar aplikacije ili pet odsto za pretplate u prve dve godine.

Ova taksa se odnosi na vrednost koju Google Play pruža u procesu privlačenja novih korisnika aplikacije.

Druga taksa, nazvana taksa za kontinuirane usluge, iznosi 17odsto za kupovine unutar aplikacije ili sedam odsto za pretplate, reflektujući širi opseg usluga koje Google Play nudi, uključujući roditeljske kontrole, bezbednosno skeniranje, prevenciju prevare i neprekidna ažuriranja aplikacija.

Značajno je da Google omogućava developerima da se, uz saglasnost korisnika, odreknu ove druge takse nakon dve godine, ukazujući na fleksibilnost u novom sistemu naplate.

Međutim, ako se developer odluči na ovaj korak, usluge koje pruža Google Play, kao što su roditeljske kontrole i bezbednosna ažuriranja, više neće biti dostupne za njihove aplikacije, piše TechCrunch.

Osim toga, Google je razjasnio da će svi developeri koji žele da učestvuju u programu spoljnih ponuda morati da se registruju kao poslovni subjekti, a ne kao pojedinci.

Takođe, naglašeno je da developeri mogu da nastave da koriste Google Play sistem naplate, a da i dalje učestvuju u programu spoljnih ponuda, što omogućava veću fleksibilnost u upravljanju finansijskim transakcijama.

Stupa na snagu propis EU, namenjen kontroli tehnoloških giganata

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.