Vesti iz sveta

21.03.2024. 10:49

Lancet

Autor: Nova ekonomija

Gotovo u svim zemljama sveta do 2100. godine živeće manje ljudi

Stope fertiliteta u skoro svakoj zemlji u svetu biće preniske da bi se do kraja ovog veka održao isti broj stanovnika koje sada imaju, pokazala je studija naučnog časopisa Lancet.

Do 2100. godine, stanovništvo u 198 od 204 zemlje će se smanjivati, a većina rađanja će se odvijati u siromašnim zemljama, objavio je Lancet.

Očekuje se da će se u podsaharskoj Africi do te godine rađati svako drugo dete na svetu, a samo Somalija, Tonga, Niger, Čad, Samoa i Tadžikistan mogu da održe svoju populaciju do kraja ovog veka, prema studiji koju je sproveo Institut za zdravstvene metrike i Evaluacija (IHME) na Univerzitetu u Vašingtonu.

Prema projekciji, samo 26 zemalja će imati pozitivne stope prirodnog priraštaja, odnosno broj novorođenih biće viši od broja umrlih.

Implikacije su ogromne. Ovi budući trendovi u stopama fertiliteta i živorođene dece će u potpunosti rekonfigurisati globalnu ekonomiju i međunarodnu ravnotežu snaga i zahtevaće reorganizaciju društava, navodi se u studiji.

Globalno prepoznavanje izazova oko migracija i globalnih mreža pomoći biće još kritičnije kada postoji žestoka konkurencija za migrante da održe ekonomski rast i dok se bejbi bum u podsaharskoj Africi nastavlja ubrzano.

Demografska promena će dovesti do podele, gde se bogatije zemlje bore da održe ekonomski rast, a siromašne zemlje se bore sa izazovom kako da podrže svoju rastuću populaciju i izbegnu potencijalnu humanitarnu katastrofu, navode autori studije.

U svetu je 2021. godine bilo 129 miliona novorođenih, što je povećanje u odnosu na 1950. kada je rođeno 92,7 miliona beba, ali smanjenje u odnosu na 2016. godinu kada je bilo 142 miliona novorođenih.

Posmatrano u odnosu na podatke iz 1950. godine kada je više od jedne trećine novorođenih u svetu bilo iz jugoistočne Azije i Okeanije, ta proporcija se danas promenila jer je u tom regionu 2021. godine rođeno manje od 20 odsto beba, dok je sub-saharska Afrika uzela primat sa preko 30 odsto novorođenih na globalnom nivou, što je skok od osam odsto u odnosu na 1950. godinu.

Takođe, zbog starenja populacije sve više razvijenih zemalja suočavaće se sa nedostatkom radne snage, što je već gorući problem u zemljama poput Japana, a može da dovede do usporavanja rasta bruto društvenog proizvoda i oslanjanja na imigrante, što podrazumeva razvijanje etičkih i efikasnih imigracionih politika u globalne saradnje.

Posmatrano po zemljama regiona, u svim zemljama je zabeležen pad stope feriliteta u periodu od 1950. do 2021. godine. Pozitivnu stopu fertiliteta, prema projekcijama Lanceta za 2100. godinu imaće Slovenija (1,51), Albanija (1,34), Crna Gora (1,4), BiH (1,16), Hrvatska (1,14), dok će negativnu imati Severna Makedonija (0,97) i Srbija (0,96).

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku stopa fertiliteta u Srbiji se u poslednje tri godine zapravo povećala, sa 1,48 koliko je iznosila u 2020. godini, na 1,52 (2021), odnosno 1,63 prema podacima za 2022. godinu.

Oko 95 odsto naselja u Srbiji gubi stanovništvo

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.