Kompanija Gugl će platiti odštetu u iznosu od 392 miliona dolara zbog kršenja pravila o privatnosti u 40 američkih država. Reč je o praćenju korisnika preko mobilnih aplikacija, čak i u onim slučajevima kada su ono navodno ugasili tu opciju na Guglobim obilnim aplikacijama.
Kako prenosi portal Axios, reč je o nagodbi kojom Gugl želi da reši sporove koje protiv njega vode tužioci u 40 američkih saveznih država, koje su preuzele vodeću ulogu u sprovođenju privatnosti.
Reč je zapravo o tome što u SAD ne postoji nacionalni zakon koji definiše prava o privatnosti internet korisnika.
Gugl navodno prikuplja podatke čak i kada mu „naredite“ da prestane
Državna istraga o Guglu i praćenju lokacije započela je 2018. godine nakon što je agencija Asošijejted pres (Associated Press) objavila da je ta kompanija beležila kretanje svojih korisnika čak i onda kada su oni isključili tu opciju na mobilnim aplikacijama.
Gugl je nedavno pristao da plati 85 miliona dolara za rešavanje tužbe za privatnost koju je pokrenula američka savezna država Arizona.
Kako se navodi, Gugl je prekršio državne zakone o zaštiti potrošača jer nije bio jasan u vezi sa svojim smernicama, uključujući postavku „Aktivnost na webu i u aplikacijama“ („Web & App Activity“).
Google je pristao i da od 2023. godine poštuje sledeća pravila:
- Prikaže više informacija korisnicima kada je podešavanje naloga u vezi sa lokacijom uključeno ili isključeno.
- Da neke informacije o pracćenju lokacije korisnika budu vidljivije.
- Korisnicima će pružiti detaljne informacije o vrsti podataka koje prikuplja, kao i o tome kako se oni koriste.