Gugl je kritikovao novi australijski zakon koji mu nalaže dogovor s medijima o podeli prihoda, tvrdeći da bi doveo u opasnost njegovu besplatnu uslugu pretraživanja ili zahtevao dodatni pristup podacima korisnika, piše Fajnenšal Tajms.
Novi zakon utvrđuje postupak pregovora tehnoloških džinova i medija o podeli prihoda na osnovu korišćenja medijskih sadržaja i predviđa novčane kazne za kompanije poput Gugla i Fejsbuka u slučaju nepoštovanja odredbi.
Američka kompanija je takođe suspendovala šemu licenciranja vesti koju je dogovorila sa nekim australijskim izdavačima ove godine, jer želi da priguši ono što je vlada opisala kao „vodeće u svetu“ i neophodno zakonodavstvo usmereno na stvaranju održivih medija.
„Moramo da vas obavestimo o novoj državnoj regulativi koja će negativno uticati na način na koji Australijanci koriste Gugl pretragu i Jutjub“, napisala je u otvorenom pismu generalna direktorka Guglovog australijskog ogranka Mel Silva.
Silva je dodala da će ovaj zakon „naterati Gugl da pruži znatno lošiju pretragu i da medijske kompanije mogu lako dobiti pristup podacima korisnika, a da Gugl neće moći da garantuje da su ti podaci zaštićeni“.
Gugl tvrdi i da će predloženi zakon pomoći velikim medijskim kompanijama da veštački poboljšaju svoj plasman na listi rezultata pretrage.
Otvoreno pismo direktorke Gugla označava eskalaciju napetosti između velikih tehnoloških kompanija i australijskog regulatora za zaštitu tržišnog takmičenja i potrošača (ACCC).
ACCC je optužio Gugl za objavu „dezinformacija“, tvrdeći da zakon neće zahtevati od američke kompanije da stanovnicima Australije naplaćuje usluge niti da deli lične podatke korisnika.
Predloženi zakon „omogućio bi australijskim medijskim kompanijama da pregovaraju o poštenim platama za rad svojih novinara koji je uključen u Guglove usluge“, naglašava predsednik ACCC-a Rod Sims.
Sims je dodao da će se ovim zakonom „rešiti problem značajne neravnoteže u pregovaračkim pozicijama australijskih medijskih kompanija i tehnoloških giganata.“
„Zdrav medijski sektor je važan za demokratiju koja dobro funkcioniše“, rekao je Sims.
Gugl nije isključio opciju da potpuno povuče svoj servis vesti iz Australije, što bi bio potez sličan onom iz 2014. godine u Španiji, kada je vlada na sličan način pokušala da natera kompaniju da plati za vesti.