Svet

01.12.2020. 17:12

Gradnja.rs

Autor: Nova Ekonomija

Gugl želi da rashladi gradove zelenilom

Poznata svetska kompanija pozvala je sve urbaniste i službenike koji su zaposleni u gradskim upravama sa se pridruže u saradnju koja bi se ostvarila na lokalnom niovu, prenosi Gradnja.rs.Nova Guglova alatka zove se "Environmental Insights Explo...

Foto: Pixabay

Svet

01.12.2020. 17:12

Kompanija Gugl pozvala je sve urbaniste i službenike gradskih uprava sa se pridruže inicijativi i saradnji koja bi se ostvarila na lokalnom niovu, prenosi Gradnja.rs.

Nova Guglova alatka zove se „Environmental Insights Explorer i osmišljena je da pomogne gradovima da snize temperaturu na svojim ulicama. To bi imalo i korist u cilju smanjenja klimatkih promena, piše što ne samo da bi imalo koristi za sam grad, već bi i delovalo pozitivno na klimatske promene.

Gugl je pristupio i mapiranju gradova sa najvećom potrebom za dodatnom vegetacijom, kako bi se smanjilo zagrevanje. Ekstremna zagrevanja imaju među najvećim uticajima na klimatske promene, pa su samim tim pored zagađenja vazduha na njih najviše i ukazuje u javnosti. 

S obzirom na činjenicu da je sve češća pojava urbanih toplotnih ostrva zbog velikog broja zgrada i površina pod asfaltom, jedna od najadekvatnijih akcija koju gradovi mogu da sprovedu jeste povećanje fonda gradskog zelenila, jer osim senki, zelenilo stvara i dodatnu vlagu. 

GUGL ODUSTAJE OD PLANOVA ZA IZNAJMLJIVANJE NOVIH KANCELARIJA U EVROPI

Imajući to u vidu, tim iz The Tree Canopy Lab je kroz sprovedeno istraživanje koristio Guglove snimke iz vazduha u kombinaciji sa veštačkom inteligencijom, sa ciljem da se mapira svako drvo u nekom gradu.

Koordinacijom informacija na interaktivnoj mapi, gde se beleži gustina naseljenosti i naselja koja su najosetljivija na visoke temperature, gradovima će se pomoći da saznaju gde treba da zasade novo drveće.

Prvo ispitivanje sprovedeno je na teritoriji Los Anđelesa, gde je ustanovljeno da više od polovine stanovnika ovog grada živi u kvartovima imaju manje od 10 odsto svoje površine pod senkom drveća, dok 44 odsto stanovnika živi u naseljima izloženim riziku od ekstremnih vrućina.

Za sada nema podatka o gradovima u Srbiji, ali je Gugl pozvao sve zainteresovane urbaniste i one koji rade u gradskim upravama da se prijave ovde kako bi se ostvarila saradnja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.