Svet

09.12.2020. 12:19

Washington Post

Autor: Nova Ekonomija

Huawei testirao AI za prepoznavanje ujgurske manjine

Kineski tehnološki gigant Huavej (Huawei) testirao je softver za prepoznavanje lica koji bi mogao da pošalje automatizovane "ujgurske alarme" vlastima kada njegovi sistemi kamera identifikuju članove ove manjinske grupe, navodi se u in...

Foto: Pixabay

Svet

09.12.2020. 12:19

Kineski tehnološki gigant Huavej (Huawei) testirao je softver za prepoznavanje lica koji bi mogao da pošalje automatizovane „ujgurske alarme“ vlastima kada njegovi sistemi kamera identifikuju članove ove manjinske grupe, navodi se u internom dokumentu koji pruža dalje detalje o kineskom nadzoru uz upotrebu veštačke inteligencije, piše Vašington post.

Dokument koji su potpisali predstavnici Huaveja otkrila je istraživačka organizacija IPVM i pokazuje da je telekomunikaciona firma 2018. godine radila sa startap kompanijom za prepoznavanje lica Megvii na testiranju sistema kamera sa veštačkom inteligencijom, koja je mogla da skenira lica u gomila i proceni starost, pol i etničku pripadnost svake osobe.

Ako bi sistem otkrio lice pripadnika većinski muslimanske manjinske grupe, navodi se u izveštaju o testiranju, mogao bi pokrenuti „ujgurski alarm“, koji bi ih potencijalno označio za policiju u Kini, gde su pripadnici grupe masovno zatvarani. 

Dokument, koji je pronađen na Huavejevoj veb lokaciji, uklonjen je ubrzo nakon što su The Post i IPVM zatražili od kompanije komentar.

Takva tehnologija je poslednjih godina stekla sve veću ulogu među policijskim službama u Kini, kažu aktivisti za ljudska prava. 

Ali dokument baca novo svetlo na to kako je Huavej, najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme, takođe doprineo razvoju te tehnologije, pružajući servere, kamere, cloud-computing infrastrukturu i druge alate koji podmiruju tehnološku moć sistema.

Džon Honovič, osnivač kompanije IPVM sa sedištem u Pensilvaniji koja pregledava i istražuje opremu za video nadzor, rekao je da dokument pokazuje koliko je takva diskriminatorna tehnologija postala „zastrašujuća“ i „potpuno normalizovana“.

„Ovo nije jedna izolovana kompanija. Ovo je sistematično“, rekao je Honovič.

Kompanije Huavej i Megvii naknadno su priznale da je dokument autentičan. 

Portparol Huaveja Glen Šlos rekao je da je izveštaj „jednostavno test i da nije video stvarnu primenu. Huavej za ovu vrstu testiranja isporučuje samo proizvode opšte namene.

„Ne pružamo prilagođene algoritme ili aplikacije“, dodao je.

Obe kompanije najavile su tri sistema nadzora, a Vašington post nije mogao odmah da potvrdi da li je sistem sa „ujgurskim alarmom“ testiranim 2018. godine jedan od tri koji se trenutno prodaju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.