Vesti iz sveta

29.11.2022. 15:49

Reuters

Autor: Nova ekonomija

Indonezija nema rudnik litijuma, ali hoće da ga prerađuje

Foto: Pixabay

Indonezija

Indonezija želi da proširi svoje kapacitete za proizvodnju električnih automobila, kroz plan za izgradnju rafinerije za preradu litijuma i fabrike za proizvodnju anodnog materijala.

Kako je preneo Rojters, Indonezija je već počela da proizvodi delove za baterij koje se prave od nikla, ali i dalje nema sopstveni rudnik litijuma.

Na taj način želi da dopunu svoju industriju za proizvodnju baterija na bazi nikla.

Cilj Indonezije je kako se navodi, da obezbedi ekosistem za proizvodnju električnih vozila i ne želi da se ograniči samo na komponente koje se prave od nikla i kobalta.

Septian Hario Seto, zamenik ministra za pomorstvo i ulaganja u vladi Indonezije, u svojoj izjavi, nije precizirao kako će se nabavljati ruda litijuma za novu fabriku.

Vlada Indonezije je inače zabranila izvoz neprerađenog nikla, kako bi privukla strane investicije i obezbedila materijal za domaću proizvodnju električnih baterija.

Investitori trenutno grade fabriku litijum-hidroksida kapaciteta 60.000 tona u srcu industrije nikla u Morovaliju (Morowali).

Fabrika anodnog materijala inaće kapacitet 80.000 tona trebalo bi da počne izgradnja u januaru, dodao je predstavnik indonežanskih vlasti.

Argumenti „za“ i „protiv“ rudnika litijuma u dolini Jadra

Oba materijala su potrebna za pravljenje baterija za električna vozila.

Srbija je prošle godine obustavila projekat za eksploataciju litijuma u dolini reke Jadar, koji je nameravala da pokrene anglo-australijska kompanija Rio Tinto.

Razlog za obustavljanje bili su protesti građana koji su zabrinuti za eventualno zagađenje životne sredine koje bi mogao da izazove taj projekat.

Profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu, Ratko Ristić, nedavno je objasnio na Radio-televiziji Srbije (RTS) kako se litijum u svetu eksploatiše uglavnom u pustinjama.

Prema njegovim rečima, to se nigde ne radi u naseljenim područjima poput Jadra kod Loznice gde Rio Tinto ima plan za eksploataciju litijuma.

Pored Jadra, geološkim istraživnajima litijuma i bora, kako je više puta pisao naš portal, ugroženi su i Valjevo, Rekovac u Levču, Suvobor kod Gornjeg Milanovca, Gornja Dobrinja kod Požege, a pominjalo  se i selo Klinovac u okolini Vranja.

Šta sve znamo o projektu za iskopavanje litijuma u dolini Jadra?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.