Vesti iz sveta

13.12.2023. 13:26

Financial Times

Autor: Nova ekonomija

„Istorijski dogovor“ o ukidanju fosilnih goriva na COP28 klimatskom samitu

Foto: Pixabay

Na najvećem svetskom klimatskom samitu COP28 države su postigle načelni dogovor o postepenom napuštanju fosilnih goriva, u pokušaju da se dostigne cilj globalne neto nulte emisije do 2050. godine, piše Financial Times.

Od zemalja će se sada (ponovo) tražiti da postave „ambiciozne, ekonomske“ ciljeve smanjenja emisija koji pokrivaju sve gasove staklene bašte, a u skladu sa ograničavanjem globalnog zagrevanja na 1,5 stepeni Celzijusa u naredne dve godine.

Proslavljen kao „istorijski“ od strane predsednika COP28 Sultana al-Džabera i hvaljen od strane SAD i EU, sporazum je ipak kritikovalo 39 malih ostrvskih država koje su se žalile da je postignut bez njihove podrške.

Buduća uloga fosilnih goriva bila je ključno pitanje na COP28, koji se održava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, jednom od najvećih svetskih proizvođača nafte i gasa. Diplomate su rekli da su Saudijska Arabija i druge članice OPEC-a zalagale za što slabiji sporazum.

Konačni dogovor je postignut nakon noći intenzivnih konsultacija koje su trajale do ranih jutarnjih sati. Al Džaber je održao sastanke sa ministrima i diplomatama, uključujući američkog izaslanika za klimu Džona Kerija, ministra energetike Saudijske Arabije princa Abdulaziza bin Salmana i zvaničnike Samoe, Australije, Kanade i EU, prenosi FT.

Ministri iz celog sveta, uključujući EU i Kanadu, pohvalili su sporazum sa Dubaijem, koji dolazi tokom godine koja bi trebalo da bude najtoplija ikad zabeležena.

Džon Keri, specijalni izaslanik za klimu za SAD, rekao je da je sporazum razlog za „optimizam“ i da šalje „veoma snažnu poruku svetu“.

Ali dodao je da je ovaj sporazum bio kompromis između mnogih strana.

Međutim, kritikovan je nedostatak detalja o tome kako će siromašnije zemlje sa velikom gomilaom duga finansirati prelazak sa fosilnih goriva i prilagoditi svoje ekonomije globalnom zagrevanju.

Klimatske promene već oblikuju našu svakodnevicu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.