Svet

04.04.2024. 10:17

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Japan podržava razvoj čipova sa dodatnih 3,9 milijardi dolara

Japan Foto: Pixabay

Svet

04.04.2024. 10:17

U nastojanju da ojača svoju poziciju na globalnom tržištu poluprovodnika, Japan je odobrio iznos do 590 milijardi jena (približno 3,9 milijardi dolara) u subvencijama kompaniji Rapidus Corp, čime se nastavlja finansijska podrška njegovim ambicijama u proizvodnji čipova.

Ovaj novi paket subvencija dodaje se na već ranije obećanih 330 milijardi jena javnih sredstava, koje je ova startap kompanija stara 19 meseci primila u cilju masovne proizvodnje čipova u prefekturi Hokaido na severu Japana, težeci da se takmiči sa vodećim kompanijama u industriji, kao što su Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i Samsung Electronics Co.

Ministar ekonomije Ken Saito istakao je značaj čipova nove generacije na kojima radi Rapidus za budućnost japanske industrije i ekonomski rast, prenosi Yahoo Finance.

Ova investicija dolazi u trenutku kada sve veće geopolitičke tenzije podstiču vlade širom sveta da prošire domaće kapacitete za proizvodnju čipova, koji su ključni za funkcionisanje automobila, elektrana, sistema naoružanja, kao i potrošačke elektronike.

U sklopu ovog paketa, do 536,5 milijardi jena biće iskorišćeno za instalaciju opreme za pilot liniju u pogonu Rapidusa u Čitosu, uključujući i angažovanje istraživača iz kompanije IBM Corp, skraćivanje vremena obrade i izgradnju sistema za kontrolu proizvodnje.

Preostalih 53,5 milijardi jena biće uloženo u razvoj naprednih tehnologija pakovanja, koje omogućavaju kombinovanje više čipova radi povećanja funkcionalnosti, što postaje sve značajnije kako postaje sve skuplje dodavati više tranzistora na jedan silicijumski list.

Saito je takođe naglasio da su čipovi temelj industrija kako u Japanu, tako i u svetu, ukazujući na važnost poluprovodnika za digitalizaciju, dekarbonizaciju i ekonomsku sigurnost zemlje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.