Japanska vlada razmišlja o uvođenju zakonski obavezujućih propisa za developere veštačke inteligencije, s ciljem da se osigura implementacija mera za borbu protiv dezinformacija i drugih rizika, piše Kyodo News.
Iako je ranije vlada imala tendenciju da takve mere učini dobrovoljnim, prepoznata je potreba za propisima koji podrazumevaju kazne, slično koracima koje je preduzela Evropska unija, zbog zabrinutosti u vezi sa mogućom zloupotrebom AI.
Vlada planira da sazove savet stručnjaka za AI kako bi diskutovali o ovom pitanju, i razmatra uključivanje novih propisa u smernice za ekonomsku i fiskalnu politiku koje će biti sastavljene oko juna.
Japan će uskoro objaviti smernice koje sadrže 10 principa, uključujući „ljudsku centralnost“ i sigurnu upotrebu AI.
Prema nacrtu objavljenom prošlog meseca od strane projektnog tima vladajuće Liberalno-demokratske partije, preduzeća koja razvijaju napredne tehnologije, kao što je generativni AI četbot ChatGPT, biće označena kao „developeri osnovnih modela AI“.
Preduzeća koja koriste AI u visoko rizičnim oblastima biće obavezna da sprovode interne ili eksterne bezbednosne provere i dele procene rizika sa vladom.
Developerima koje vlada odredi takođe će biti zatraženo da izveštavaju o svom stanju usklađenosti vladi ili agencijama treće strane. U slučajevima nepoštovanja, vlada bi mogla tražiti izveštaje ili sprovoditi inspekcije na licu mesta, kao i nametati novčane kazne i druge sankcije za prekršaje.
Evropski parlament je ranije ovog meseca usvojio prvi sveobuhvatni akt o veštačkoj inteligenciji na svetu, za koji se očekuje da će stupiti na snagu od 2026. godine i nosiće značajne novčane kazne za prekršaje.
Istorijska odluka: Banka Japana podigla kamatne stope na nula odsto