Nakon kolapsa tri američke banke u poslednja tri meseca, studija o ranjivosti tamošnjeg bankarskog sistema pokazala je da je još 186 finansijskih institucija u opasnosnosti. Poslovanje tih banaka biće ugroženo čak i ako samo polovina njihovih neosiguranih štediša odluči da povuče svoj novac, piše USA Today.
U tekstu se podseća da neosigurani deponenti gube deo depozita ako banka propadne, što ih dodatno podstiče da se povuku pre kolapsa.
Neosigurani depoziti su oni koji su veći od 250.000 američkih dolara, što je limit osiguranja koje je odredila Federalna korporacija za osiguranje depozita (FDIC).
Poslednji kolaps na američkom bankarskom tržištu dogodio se 1. maja kada je zatvorena Prva republička banka (First Republic Bank).
Američke Federalne rezerve (Fed) nagovestile su da bi mogle da pauziraju povećanje kamatnih stopa, nakon što su one u poslednjih 14 meseci stope ukupno povećale za 500 baznih poena, što su regulatori činili u borbi protiv inflacije.
Upravo su „agresivna povećanja kamatnih stopa“ Feda umanjile vrednost bankarske imovine (kao što su državne obveznice i hipotekarne hartije od vrednosti), što je dovelo do propasti banaka.
Podsetimo, u martu ove godine kolaps su doživele i Banka Silicujmske doline i Signačer banka (Signature bank), obe iz SAD.
FED bi mogao da pauzira povećavanje kamatnih stopa