Sve veći troškovi proizvodnje čokolade biće prebačeni na potrošače, jer su njeni proizvođači i dalje „pritisnuti“ poskupljenjem sirovina, struje i većim kamatnim stopama. Pored toga, cene kakaa kao glavnog sastojaka postigle su sedmogodišnji rekord, pa je on trenutno deficitarna roba u Evropi.
Kako podseća CNBC, cene čokolade globalno su porasle za 14 odsto u protekloj godini, ukazuju podaci iz baze podataka o potrošačkim navikama NielsenIQ.
„Tržište kakaa je doživelo značajan porast cena. Ova sezona označava drugi uzastopni godišnji deficit te namirnice, a očekuje se da će njegove zalihe pasti na vanredno niske nivoe“, rekao je analitičar kompanije S&P Global Commodity Insights Sergej Četvertakov (Sergey Chetvertakov).
Veliki deo onoga što ulazi u proizvodnju čokoladice je kakao puter, koji je takođe zabeležio povećanje cena od 20,5 odsto od godine do danas, prema bazi podataka o cenama prehrambenih proizvoda Mintec.
Potrošnja kakaa blizu je rekordnog nivoa u Evropi, a šećer, još jedan glavni sastojak čokolade, takođe beleži skok cena, u aprilu je premašio maksimum.
Cene kakaoa su u petak porasle na 3.160 dolara po toni i najviše su od 5. maja 2016. godine.
Kako se podseća, Obala Slonovače i Gana učestvuju u preko 60 odsto svetske proizvodnje kakaoa, a dolazak vremenskog fenomena „El njinja“ doneće u tu oblast Zapadne Afrike padavine koje su manje od prosečnih, kao i jake vetrove.
Četvertakov predviđa da bi tržište kakaa moglo da bude uzdrmano još jednim deficitom u narednoj sezoni, koja traje od oktobra do septembra sledeće godine.
Prema njegovim procenama, to znači da bi fjučersi (ugovorene količine za prodaju u budućnosti) kakaa na berzama mogli još da porastu na čak 3.600 dolara po metričkoj toni,
Sirovine za pravljenje čokolade sve skuplje