Vesti iz sveta

05.03.2020. 13:15

Statista, Reuters

Autor: Nova Ekonomija

Kina postepeno gubi monopol nad retkim zemnim metalima

Iako je Kina tokom 2019. godine proizvela dve trećine retkih zemnih metala (RZM) i zadržala lidersku poziciju u ovom sektoru, nekoliko država je u proteklim godinama drastično povećalo proizvodnju, umanjivši udeo najveće azijske ekonomij...

Foto: Pixabay

Iako je Kina tokom 2019. godine proizvela dve trećine retkih zemnih metala (RZM) i zadržala lidersku poziciju u ovom sektoru, nekoliko država je u proteklim godinama drastično povećalo proizvodnju, umanjivši udeo najveće azijske ekonomije u ukupnoj svetskoj proizvodnji.

Kako prenosi portal Statista, Sjedinjene Američke Države, Australija i Mjanmar su od 2010. godine do danas povećale godišnju proizvodnju na preko 150.000 tona.

Na primer, 2010. godine Kina je proizvodila preko 90% RZM.

RZM čine 17 elemenata, ključna su komponenta za proizvodnjui mikročipova i ostale elektronike, i strateški važan resurs koji se dostupan na teritoriji malog broja država.

Najveća poznata ležišta RZM se nalaze upravo u Kini, a veliki proizvodni potencijal imaju i Brazil, Vijetnam i Rusija.

Kina je, inače, tokom eskalacije trgovinskog sukoba sa SAD, prema navodima medija i analitičara, razmatrala zabranu izvoza RZM u Ameriku, čime bi ugrozila veći broj visokotehnoloških grana industrije.

Iako rudare sve veću količinu RZM, SAD i dalje većinu minerala šalje u Kinu na obradu. 

Sa druge strane, agencija Rojters (Reuters) je pre tri meseca izvestila da Armija SAD planira da finansira postrojenje za obradu RZM, kako bi obezbedila dovoljno resursa za domaću vojnu proizvodnju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.