Svet

15.07.2020. 10:56

The Guardian

Autor: Nova Ekonomija

Kina uzdržana, ali državni mediji traže „osvetu“ zbog zabrane Huawei opreme

Zvanični Peking treba da reaguje na odluku Velike Britnije da tu kompaniju potpuno izbaci sa svog tržišta, jer će se u suprotnom stvoriti utisak da ga je lako zlostavljati, navodi se u tekstu kineskog državnog medija Global tajmsa, prenosi...

Foto: Pixabay

Svet

15.07.2020. 10:56

Zvanični Peking treba da reaguje na odluku Ujedinjenog Kraljevstva da tu kompaniju potpuno izbaci sa svog tržišta, jer će se u suprotnom stvoriti utisak da ga je lako zaplašiti, navodi se u tekstu kineskog državnog medija Global tajmsa, prenosi Gardijan.

Stav koji se iznosi u kineskom listu odnosi se na „javnu i bolnu osvetu“, koja bi trebalo da bude odgovor na britansku zabranu kompanije Huavei.

Vlada te zemlje je odlučila da kineskom gigantu zabrani učešće u izgradnji infrastrukture za 5G mrežu, kao i da potpuno izbaci iz upotrebe sve njene uređaje za telekomunikacije, do 2027. godine.

Global tajms pozvao je Kinu da ne ostane pasivna.

„Za Kinu je važno da se osveti Ujedinjenim Kraljevstvu, u protivnom će svi misliti da nas je lako zlostavljati. Takva odmazda bi trebalo da bude bolna i javna za Veliku Britaniju“, navodi se u članku tog lista.

Odnosi sa Pekingom pogoršali su se prošlog meseca kada je Britanija kritikovala nametanje sveobuhvatnog zakona o nacionalnoj bezbednosti Hong Kongu, bivšoj britanskoj koloniji.

Britanija je tada podržala prodemokratske aktivnosti i ljude koji su protestovali, a Kina odgovorila da će preduzeti odgovarajuće mere.

Kineske vlasti se još uvek trude da ne pogoršaju tenzije u odnosima dve zemlje i donesu mere, koje bi predstavljele odgovor na britansku zabranu kompanije Huavei, koja je, kako se ocenjuje, izdejstvovana pod pritiskom Sjedinjenih Država.

Ranije ovog meseca, kineski ambasador u Londonu, Lui Žaoming izjavio je da bi bilo kakva zabrana Huaveia od strane Britanije pokazala koliko ona zavisi od SAD.

On se u utorak, povodom najnovije odluke, oglasio na društvenim mrežama, ocenom da je ona „iznenađujuća i pogrešna“.

Ipak, Global tajms zaključuje da nije neophodno da odnosi sa Britanijom prerastu u sukob, jer ona nije SAD, Australija ili Kanada, već možda „najslabija karika“ u bezbednosnom kompleksu anglofonih država.

Na duge staze ta država, kako se dodaje, nema interes da se okrene protiv Kine, jer se problem u vezi sa Hong Kongom polako zaboravlja.

„Britanija može samo da u potpunosti ukloni Huavei do 2027. godine, što ukazuje na to da je tu kompaniju teško istisnuti sa nekog tržišta. Ali, ovde može da dođe i do nekih promena, pre ili kasnije“, zaključio je urednik Global tajmsa Hu Žiđin.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.