Svet

09.08.2016. 10:06

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Kineska ekonomija beleži znake oporavka

Svet

09.08.2016. 10:06

Pad proizvođačkih cena u Kini usporio je u julu, zabeleživši najnižu negativnu stopu u skoro dve godine, dok je indeks potrošačkih cena blago oslabio.

To je pozitivan signal poboljšanja situacije u drugoj najvećoj ekonomiji sveta, izveštava agencija AFP.

Indeks proizvođačkih cena (PPI), koji meri troškove robe na izlasku iz fabrike, pao je u julu 1,7 odsto u odnosu na isti lanjski mesec, što je niže od minus 2,0 odsto, koliko su prognozirali ekonomisti u anketi „Blumberg njuza“, i znatno manje od junskog pada od 2,6 procenata, pošto je skok cena odredjenih proizvoda ublažio deflatorni pritisak. 

Dugotrajni pad PPI indeksa uticao je na „bolesne“ perspektive industrije, pošto su kupci odlagali kupovine u očekivanju još nižih cena u budućnosti, što je iscrpljivalo poslovanje i sredstva kompanija. 

Kineski indeks proizvođačkih cena je negativan više od četiri godine, ali je u poslednja tri meseca taj pad počeo da splašnjava podgrevajući nade da je druga po veličini svetska privreda možda dostigla dno bolnog usporavanja rasta. 

Prema podacima kineskih statističara, indeks potrošačkih cena, glavno merilo inflacije, iznosio je u julu 1,8 odsto na godišnjem nivou, neznatno niže od junske stope od 1,9 procenata, i u skladu je sa očekivanjima analitičara koji su učestvovali u „Blumbergovoj“ anketi. 

„Obilne kiše su imale veliki uticaj na cene povrća u nekim područjima“, naveo je analitičar kineskog zavoda za statistiku Ju Ćiumej, precizirajući da su cene u pokrajinama Anhuej, Hubej, Hebej i u Pekingu u julu porasle 16,2 odsto, 14,3 odsto, 13,3 i 12,8 procenata na mesečnom nivou, respektivno. 

„Letnji odmori su podstakli i sezonsko povećanje cena nekih usluga“, dodao je Ju. 

Cene avionskih karata i naknade turističkih agencija su porasle za 12,1 odsto i 6,5 odsto u julu u poređenju sa prethodnim mesecom, prenosi AFP.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.