Svet

18.07.2017. 20:46

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Kineski milioneri žele da se presele u Ameriku

Svet

18.07.2017. 20:46

Polovina kineskih milionera, s neto bogatstvom od najmanje 1,5 miliona dolara, razmišlja o preseljenju u inostranstvo.

Sjedinjene Američke Države su im omiljena destinacija, pokazuje istraživanje kineskog mesečnog magazina Hurun Riport sprovedeno u saradnji sa Visas konsalting grupom.

Kako prenosi TV mreža CNBC, ovo istraživanje ukazuje na to da će se talas kineskih ulaganja u američke kuće i stanove najverovatnije nastaviti, što će podstaći tražnju i rast cena na tržištu nekretnina, pre svega u SAD. 

„SAD ostaju omiljena destinacija bogatih Kineza koji žele da presele svoje porodice i bogatstvo u inostranstvo. Kanada je na drugom mestu, pošto je potisnula Britaniju na poziciju broj tri, dok je Australija četvrta“, navodi američka TV stanica. 

Los Anđeles je najomiljeniji grad u SAD u koji bi se preselili kineski bogataši, a slede Sijetl, San Francisko i Njujork. 

Na pitanje o glavnim razlozima za preseljenje u inostranstvo, ispitanici su prvo isticali obrazovanje, a zatim životnu sredinu. 

„Obrazovanje i zagađenje teraju bogate Kineze da se iseljavaju. Ako Kina reši te probleme, onda će glavne pobude za emigriranje iščeznuti“, navodi Rupert Hugeverf, direktor i šef istraživanja „Hurun Riporta“. 

Pored toga, i strah zbog slabljenja kineske valute juana tera mnoge kineske bogataše – i njihov novac – da odu iz zemlje. 

Prema rezultatima istraživanja, čak 84 odsto milionera u Kini je zabrinuto zbog devalvacije juana, što je značajan skok u odnosu 50 procenata, koliko ih je bilo prošle godine. Kao razloge zabrinutosti polovina njih navodi i kurs dolara, kontrole kapitala i strah od formiranja „balona“ na domaćem tržištu nekretnina. 

Ograničenja administracije predsednika SAD Donalda Trampa koja se odnose na imigraciju za sada ne zadiru u program EB-5 koji bogatim Kinezima utire put da dobiju američko državljanstvo u zamenu za ulaganja u nepokretnosti u vrednosti od najmanje 500.000 dolara. 

Oko 27 procenata anketiranih je navelo da im najveći hendikep za preseljenje predstavlja vreme čekanja. 

Više od 60 odsto milionera je, ipak, optimistično u pogledu ekonomskog razvoja Kine, pri čemu 22 procenta smatra da će se kineski razvoj nastaviti brzim tempom, dok 44 posto očekuje da će taj tempo usporiti.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.