Svet

24.07.2014. 21:43

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Kinezi za godinu dana na nekretnine na Menhetnu potrošili 22 milijarde

Svet

24.07.2014. 21:43

Za godinu dana Kinezi su potrošili čak 22 milijarde dolara na kupovinu nekretnina na Menhetnu, čime su premašili broj kupaca iz Rusije.
„Prvo pitaju za Central park. Većina mojih klijenata hoće apartmane s pogledom na Central park ili okružene Central parkom”, objašnjava broker Danijel Čang, koji često putuje u Kinu, gde se sastaje s potencijalnim kupcima.
Kinezi su nedavno po broju kupljenih nekretnina na Menhetnu prvi put premašili Ruse, a davanje velike količine novca na stanove doživljavaju kao dobru investiciju ili sigurno prebivalište. U novim zgradama više od polovine vlasnika su stranci, a među njima prednjače Kinezi. 
„Politička situacija u Americi je stabilna. Ulaganje u nekretnine je kao da držite novac u sefu, a cene stalno rastu. Kupci ne moraju da strahuju ni da će im imovina biti oduzeta”, kaže Čang. 
Prema izveštaju američke Nacionalne asocijacije trgovaca nekretninama (NRA), Kanađani se više kotiraju od Kineza po broju transakcija, ali kada je u pitanju cena, Kinezi su ti koji kupuju daleko najskuplje kuće. 
„Neki ulažu novac u inostranstvu iz straha od represivnog režima kod kuće ili od inflacije. Ima dosta Kineza koji dolaze u SAD da bi sakrili novac od poreskih i državnih vlasti, iznose ga iz zemlje i kupuju nekretnine pod tuđim imenom”, kaže Kanađanka Dijan Frenis, koja većinu vremena provodi u Njujorku. 
Ipak, Kinezi ne kupuju kuće i stanove samo u Njujorku već širom Sjedinjenih Država pa je tako gospođa Li prodala svoj dvosobni stan u Pekingu za oko 483.000 dolara i u zamenu kupila čak šest stanova u Hjustonu. 
Razlozi kupovine nekretnina u SAD su brojni, a jedan od njih je i rastuća ekonomija Kine, koja ne usporava u poslednje tri decenije. Takođe, Kina se suočava s problemom korpucije i utaje poreza. 
Činjenica da Kinezi u 75 odsto slučajeva nekretnine u SAD plaćaju kešom otvara sumnju da je novac u Kini stečen na ilegalan način. 
„Zbog toga smo posebno oprezni s kupcima iz Kine”, kaže Čang. 
”Ekonomist“ je objavio da je svaki deseti turista na svetu Kinez. U 2013. je oko 97 miliona Kineza putovalo, na šta su potrošili 129 milijardi dolara, što je najviše od svih turista. Među omiljenim destinacijama, pored SAD, jeste Evropa, posebno Pariz.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Gospodin Skot bi trebao, to sto je izgovorio o sluzenju narodu, da objasni Klintonu, Busu i Obami. Nije mi jasno kako je bombardovanje Srbije sluzilo americkom narodu. Nije mi jasno kako je unistenje drzava i pljacka njihovih resursa sluzilo americkom narodu, ali je jasno da je pljacka iracke i libijske nafte posluzila nekome da se bogati. Nije jasno kako je stvaranje dzihadistickih terorista i razaranje Sirije sluzilo americkom narodu. Mnoge stvari bi trebao gdin Skot da objasni, a posebno americkom narodu, posto Klinton, Bus i Obama znaju kome su sluzili.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.