Nasjveće globalne tehnološke kompanije prolaze kroz turbulentan period smanjenja broja zaposlenih, ali stručnjacima i dalje nude enormone zarade. Prosečne plate za neke popularne poslove u toj oblasti kreću se u Sjedinjenim Američkim Državama od 147.000 do 210.000 dolara godišnje za softverske inženjere seniore.
Kako piše portal Axios, zarade akaunt drektora u istoj oblasti kreću se između 178.000 i 242.000 dolara.
Kako se dodaje, pored veb stranice Layoffis, koja prati otpuštanja radnika u tehnološkim kompanijama, plate u tom sektoru mogu da se proveravaju i na portalu Comprehensive.io.
Neke od kompanija koje najviše plaćaju navedene na sajtu kompanije Tesla, StubHub i Asana, prem anavodima sajta.
Američka savezna država Kalifornija, kako se podseća, već je počela da zahteva od poslodavaca da tačno objavljuju kolike su zarade za nova radna mesta koja oglašavaju.
Sličan zakon je i u Njujorku stupio na snagu prošle godine.
Prosečna plata programera 1.225 evra
Sajt se inače oslanja upravo na podatke dobijene praćenjem oglasa za poslove u tehnološkim kompanijama.
Poslodavci često objavljuju široke raspone zarada za određena radna mesta, pa je teško proceniti koliko su te brojke od koristi za valjane procene o stvarnim platama zaposlenih.
Kompanija Netflix koja nudi video striming, na primer, objavila je oglas za posao sa zaradom između 50.000 i 600.000 dolara.
Kako se dodaje, ostaje nejasno da li će se zarade smanjiti, ukoliko se nastave otpuštanja, kao i da li će njihov prosek ostati isti ukoliko kompanije budu morale da se prodržavaju zakona o transparentnosti.
Trenutno je samo 40 odsto poslodavaca u Kaliforniji poštovalo zakon o transparentnosti zarada, dok je u Njujorku takođe prema podacima portala taj procenata 63 odsto.
Programeri pretrpani poslovima koji ih ometaju u kodiranju