Svet

05.06.2014. 23:43

Newser

Autor: Nova Ekonomija

Koliko vredi najskuplja markica u istoriji?

Svet

05.06.2014. 23:43

Markica koju je stvorio novinski izdavač kada je britanska kolonija ostala bez pravih markica 1856. godine, biće po veličini i težini najskuplji predmet ikada prodat na svetu.
Markica iz Britanske Gvajane biće ponuđena na prodaju u aukcijskoj kući Sotbi 17. juna, a očekuje se da će dostići cenu između 10 i 20 miliona dolara. 
Čini se da je ovo mnogo novca za jednu markicu, u pitanju jeste velika svota novca, pogotovo ako se u obzir uzme da je prethodna najskuplja markica prodata za 2,3 miliona dolara. 
Ova markica nije viđena u javnosti 28 godina, a prethodni vlasnik bio je Džon Dupont, koji je pre četiri godine umro u zatvoru. 
Međutim, istorija ove markice seže znatno dalje u prošlost. 
U aukcijskoj kući napominju da je mladi sakupljač markica pronašao ovu markicu među pismima svog ujaka 1873. godine. S obzirom na to da je bila umrljana i savijenih uglova, Luis Vernon ju je prodao za 6 šilinga (1,5 dolara) preprodavcu koji mu je navodno rekao da rizikuje dajući toliko novca za markicu.
Markicu je potom 1880. godine kupio Filip la Renotijer fon Ferari, jedna od najimućnijih ljudi u Evropi, koji je u svojoj vili posedovao pregršt retkih markica koje nikada nije prodao niti izložio javnosti. 
Planirao je da svoju kolekciju ostavi Poštanskom muzeju u Berlinu, ali je Francuska država zaplenila njegovu imovinu u posleratnim reparacijama i prodala je 1922. godine. Tada ju je kupio kolekcionar Artur Hind za 7.343 funte. 
Nakon izvesnog vremena pojavila se i druga ovakva markica, ali je Hind kupio i nju i spalio je kako bi on bio čovek koji poseduje jedinu kopiju te markice. 
Do 1935. godine njena vrednost iznosila je 40.000 dolara, a Vernon je bio zbunjen količinom novca koju su tadašnji kolekcionari bili spremni da ponude za „mali komadić papira koji je nekada bio u njegovom vlasništvu“.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.