Svet

25.07.2020. 14:21

Businss Review

Autor: Nova Ekonomija

Korona-kriza može i blagotvorno delovati na istočnoevropske startape

Kriza izazvana koronavirusom dovela je do znatnih kratkoročnih promena u tome kako akteri posmatraju poslovne i kućne aktivnosti, a trenutna kriza će prisiliti preduzetnike na promene u načinu razmišljanja i dovesti do novog talasa inovaci...

Foto: Pixabay

Svet

25.07.2020. 14:21

Kriza izazvana koronavirusom dovela je do znatnih kratkoročnih promena u tome kako akteri posmatraju poslovne i kućne aktivnosti, a trenutna kriza će prisiliti preduzetnike na promene u načinu razmišljanja i dovesti do novog talasa inovacije u regionu istočne Evrope, ocenjuje Biznis rivju (Business Review).

Dok koronavirus nastavlja da bude problem za celokupno poslovanje, inovativna preduzeća će ubrzano nastaviti da nude rešenja za pojedinačna tržišta ili industrije, kaže Marijus Genea, vodeći partner kapitalnog fonda Catalyst Romania.

„Promene u ponašanju klijenata imaju veoma pozitivan efekat na neka inovatna preduzeća, tako da bi mogli da vidimo drastično ubrzani rast u nekima od njih, ali ovo se oslanja na pretpostavku da će promene budu dugotrajne, a ne samo privremeno prilagođavanje na karantin. Vreme će pokazati, ali već vidimo neke trendove koji su do izražaja došli tek u doba karantina, pa počinjemo da razumemo šta bi mogle biti neke od trajnijih promena“, navodi Genea za BR.

Preduzetnici koji se godinama bore sa sićušnim budžetima i izgrađuju otpornost sopstvenog poslovanja mogu u trenutnoj krizi da izgrade svoje ime i na međunarodnom tržištu nakon što dobiju „sastojak koji nedostaje“ i dospeju u fokus globalnih investitora.

U prilog tome ide i teza da su sstartapi u srednjoj i istočnoj Evropi, upravo zbog situacije u svojim matičnim državama, počiele da osporavaju dominaciju zapevropskih konkurenata, prema Financial Times rangiranju 1.000 najbrže rastućih kompanija u Evropi.

Otprilike 10.000 ovakvih preduzeća u Istočnoj Evropi obezbedilo je svoje prvo finansiranje tokom proteklih pet godina, dok je deset inovatnih firmi u Srednjoj i Istočnoj Evropi trenutno vrednije od milijardu dolara.

„Biće dosta promena u tržištu kako velike kompanije ne budu uspele da se prilagode novim uslovima, ili previše ulože u to prilagođavanje, tako da bi mogli uskoro da vidimo prinove ili nove lidere na tržištu. Istočna Evropa ima šansu, ali samo ako su preduzetnici dovoljno odlučni da brzo delaju,” rekao je Mihaj Rotaru, osnivač rumunske firme Neobility.

Dok mali broj kompanija u Rumuniji pokušava da se proširi po regionu ili međunarodno, neke su krenule globalnim putem, uzimanjem kapitala od internacionalnih invenstitora, dodao je.

On podseća da je Evropska komisija dodelila oko 166 miliona evra 36 kompanija sa ciljem borbe protiv pandemije, a još 148 miliona evra biće dodeljeno još 36 kompanija kako bi se pospešio plan za ekonomski oporavak Evrope, što bi preduzeća morala da imaju na umu dok .

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.