Svet

28.09.2024. 10:26

Autor: Aleksandra Nenadovic

Moody’s Ratings podigao rejting Crne Gore na Ba3, izgledi ostaju stabilni

Crna Gora ima za cilj da postane članica EU do 2028. godine

Foto: Wikimedia

Svet

28.09.2024. 10:26

Agencija Moody’s je danas podigla rejting Crne Gore na Ba3 sa B1 i potvrdila kratkoročni rejting, dok su izgledi ostali stabilni. Kako agendija navodi nedavno ubrzanje napretka reformi u Crnoj Gori u okviru procesa pridruživanja EU, uz pomoć stabilnijeg političkog okruženja, podržava institucionalni kvalitet.

“Poboljšanje rejtinga Crne Gore na Ba3 sa B1 odražava poboljšanja njenog kreditnog profila kao rezultat snažnih srednjoročnih izgleda za rast i poboljšanja fiskalne snage zbog nižeg nivoa javnog duga i smanjenih fiskalnih rizika u vezi sa završetkom četiri dela Autoput Bar-Boljare. Značajne javne i privatne investicije u kombinaciji sa implementacijom strukturnih reformi u vezi sa Evropskom unijom (EU) u kontekstu Novog plana rasta za zapadni Balkan podržavaju solidne srednjoročne izglede za rasta,” obrazlaže agencija svoje ocene.

Iz rejting agencije očekuju umeren rast realnog BDP-a na 3,7 odsto u 2024. i 3,8 odsto u 2025. godini, nakon rasta od 6,3 odsto u 2023. godini, podstaknut snažnom privatnom potrošnjom, podržanom preseljenjem ukrajinskih i ruskih državljana u Crnu Goru i povoljnom dinamikom tržišta rada. Oporavak investicionih aktivnosti i spoljnog sektora, prema nalazima agencije,  takođe su pozitivno doprineli rastu u 2023. godini, što je odražavalo snažnu turističku sezonu.

„Dok je usporavanje u 2024. podstaknuto umerenim rastom privatne potrošnje, jer podsticaj priliva ukrajinskih i ruskih državljana bledi, investicije će ostati ključni pokretač rasta, s obzirom na ubrzanje projekata u sektoru turizma i energetike i putne infrastrukture. Crna Gora posebno očekuje početak aktivnosti na izgradnji druge dionice autoputa Bar-Boljare već sledeće godine, uz unapređenje železničke infrastrukture,“ saopštio je Moody’s.

Prema očekivanjima, investicije će biti podržane i daljim napretkom reformi u vezi sa EU u okviru Novog plana rasta za zapadni Balkan koji je objavila Evropska komisija 2023. Plan ima za cilj da podrži ekonomsku integraciju sa jedinstvenim tržištem EU i unutar regiona Zapadnog Balkana , i ubrza temeljne reforme. Alokacija Crnoj Gori iznosi skoro 400 miliona eura (oko 5,5 odsto procenjenog BDP-a za 2024.) u periodu 2024-2027, a isplate su vezane za napredak reformi, posebno u oblastima upravljanja i vladavine prava, razvoja privatnog sektora, energetike i digitalnu tranziciju, i ljudski kapital.

Članstvo

Reformski zamah je nedavno ubrzan i pregovori o pristupanju EU su napredovali, posebno u oblasti vladavine prava, kažu iz Moody’s. Crna Gora je u junu ispunila privremena merila za vladavinu prava, što je ključni korak na putu pristupanja EU koji otvara put za početak procesa zatvaranja daljih poglavlja u pristupnim pregovorima, izvan 3 poglavlja koja su već privremeno zatvorena.

Crna Gora ima za cilj da postane članica EU do 2028. godine i očekuje da će se intenzivirati implementacija povezanih strukturnih reformi kako bi se zatvorila većina pregovaračkih poglavlja u naredne dvije godine.

„Iako ovaj vremenski okvir smatramo ambicioznim, ovaj cilj je dostižan ako se održi nedavni tempo reformi, na pozadini političke stabilnosti. Istovremeno, čak i bez punog pristupanja, održivi napredak ka reformama će podržati povoljno okruženje za investiranje. Dalja ekonomska integracija sa EU će takođe verovatno poboljšati realni potencijal rasta Crne Gore, koji se procenjuje na 3 odsto, u srednjem roku i ubrzati konvergenciju prihoda na zemlje EU,“ stoji u izveštaju.

Prema agenciji Moody’s stabilni izgledi balansiraju ove pozitivne kreditne trendove sa preostalim izazovima.

„Ovi izazovi uključuju rizike za fiskalnu poziciju koje predstavljaju troškovi nedavno najavljenog paketa reformi, značajne potrebe za refinansiranjem u narednim godinama, kao i potencijalno sporiji napredak od očekivanog u sprovođenju reformi u vezi sa EU. Konkretno, fragmentirano političko okruženje i dalje predstavlja rizik za sprovođenje reformske agende, uprkos nedavnom poboljšanju političke stabilnosti koje je pogodovalo napretku,“ navodi agencija kao potencijalne rizike.

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.