Svet

12.09.2024. 12:38

BNN Bloomberg

Autor: Anica Kovačević

Morgan Stenli očekuje pad evra prema dolaru i „izjednačenje“

Foto: Nova ekonomija

Svet

12.09.2024. 12:38

Ukoliko Evropska centralna banka nastavi da popuša referentne kamatne stope po očekivanoj dinamici, vrednost evra će pasti za sedam odsto u odnosu na dolar do kraja godine, ocenili su predstavnici američke banke Morgan Stenli.

„Očekuje se da će evro pasti na 1,02 dolara do kraja godine“, rekao je David Adams koji je zadužen za strategiju deviznog tržišta u Morgan Stenliju.

On je dodao da je ova procena zasnovana na (njihovom) očekivanju da će ECB nastaviti sa smanjenjem kamatnih stopa.

„Ova prognoza je najpesimističnija među analitičarima. Suprotno ovome, analitičari Bloomberg-a predviđaju da će evro zapravo porasti na 1,11 dolara do kraja godine“, prenosi BNN Bloomberg.

Valutna tržišta trenutno predviđaju smanjenje kamata za oko 60 baznih poena u Evropi, u poređenju sa rezom od oko 110 baznih poena u Sjedinjenim Državama.

Ekonomisti Morgan Stenlija očekuju da će ECB popustiti kamatnu stopu ove nedelje, a zatim da će je snižavati za 25 baznih poena kvartalno, do kraja 2025. godine – što bi smanjilo depozitnu stopu na 2,25 odsto do kraja sledeće godine.

Adams je istakao da „ukoliko ekonomska kretanja u Evropi nastave ovim tempom, tržište će morati da uzme u razmatranje sniženje od 25 baznih poena po kvartalu, ili možda čak o smanjenju od 50 baznih poena – što je slično načinu na koji je tržište reagovalo na usporavanje u Sjedinjenim Državama“.

Sada rast političke neizvesnosti u Evropi dodatno učvršćuje njegovo uverenje da će evro depresirati.

Govoreći o političkim dešavanjima, Adams stavlja akcenat na političke događaje u Nemačkoj kao zabrinjavajuće za dugoročnu političku stabilnost regiona.

Kako on navodi, „premije političkog rizika i neizvesnost rastu u vreme kada se privredni rast usporava, a oba ova faktora sugerišu da bi investitori bili manje voljni da ulože kapital u region.“

Da li znate šta predstavlja dizajn svake novčanice evra?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.