Svet

30.08.2018. 14:46

Tanjug

Autor: Politika

Na vežbama ruske vojske učestvovaće 25 vojnih brodova i 30 aviona

Svet

30.08.2018. 14:46

Dvadeset pet vojnih brodova i 30 aviona učestvovaće na vojnim vežbama ruske vojske u Sredozemnom moru od 1. do 8. septembra, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

„U skladu sa planom obuke ruskih oružanih snaga, vežbe velikih razmera grupacije snaga ruske mornarice i vazduhoplovnih snaga biće sprovedene od 1. do 8. septembra 2018. u Sredozemnom moru pod rukovodstvom glavnog komandanta mornarice, admirala Vladimira Koroljova“, navodi se u saopštenju, prenosi Tas.

Tokom vežbi u Mediteranu, planirano je raspoređivanje više od 25 vojnih brodova i pomoćnih plovila na čelu sa raketnom krstaricom Maršal Ustinov, navelo je Ministarstvo.

„U međunarodnom vazdušnom prostoru, zadatke obuke izvešće oko 30 aviona, uključujući strateške bombardere nosače raketa ‘Tu-160‘ i ‘Tu-142-MK‘, kao i protivpodmorničke vojne aviona ‘II-38‘, lovce ‘Su-33‘ i avione pomorskog vazduhoplovstva ‘Su-30SM‘“, stoji u saopštenju.

Vežbe se organizuju u trenutku kada između Rusije i Zapada postoje tenzije zbog severnog sirijskog regiona Idliba koji je pod kontrolom pobunjenika, a gde sirijski predsednik Bašar el Asad priprema ofanzivu, napominje Rojters.

U međuvremenu, nove varnice i na severu Evrope. Portparolka ruskog MSP-a Marija Zaharova izjavila je da su predstojeće vežbe NATO-a na severu Evrope u blizini ruskih granica jasno antiruske.

„Broj masivnih vežbi širokih razmera koje se izvode duž naših granica raste. Tako bi u oktobru i novembru vojne vežbe udruženih NATO snaga, koje će biti najveće u poslednjih 16 godina, trebalo da budu održane na norveškoj teritoriji, u Baltičkom moru i u severnom delu Atlantskog okeana“, rekla je Zaharova.

NATO je, sa druge strane, juče saopštio da velike vojne vežbe Rusije i Kine narednog meseca pokazuju da je Moskva i dalje fokusirana na sukob velikih razmera, preneo je AP.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.