U 2014. godini 400 najbogatijih ljudi u svetu povećalo je bogatstvo za 92 milijarde dolara, na 4,1 hiljadu milijardi dolara, pokazuje istraživanje Blumberga.
Najveći rast bogatstva ostvario je kineski milijarder Džek Ma, bivši učitelj engleskog jezika i suosnivač Alibabe, kome je bogatstvo u 2014. poraslo za 25,1 milijardu dolara, što je, kako se navodi, prilično veliki pomak za čoveka koji je svoj posao započeo u vlastitom stanu 1999. i koji je pre samo nekoliko meseci bio „težak“ 3,5 milijarde dolara.
Njegovo bogatstvo naglo je skocilo posle javne ponude deonica Alibabe u septembru ove godine, a njegov kolega iz Alibabe, Jozef Tsaci, svoje bogatstvo uvećao je za nešto manje od šest milijardi dolara, prenosi Blumberg.
Amerikanac Voren Bafet prati Alibabinog suvlasnika, koji je svom bogatstvu dodao 13,7 milijardi dolara, pošto je njegova kompanija Berkšir Hatvej (Berkshire Hathaway) porasla 28 odsto posle nekoliko uspešnih investicija. Bafet je, zahvaljujući takvom rastu bogatstva, prevazišao meksičkog milijardera Karlosa Slima i postao druga najbogatija osoba na planeti.
Treći najveći rast bogatstva u 2014. imao je kineski preduzetnik, Vang Jianlin, koji je svoje bogatstvo povećao za 13 milijardi dolara, zahvaljujući javnoj ponudi deonica svoje kompanije (Dalian Wande) čime je zaslužio i titulu najbogatijeg čoveka Azije.
Sledi osnivač Fejsbuka, Mark Zakerberg, koji je povećao svoje bogatstvo za nešto više od 10 milijardi dolara. Problem za njegovu kompaniju, kako se navodi, mogao bi biti zaoštravanje odnosa SAD-a i Rusije, pogotovo nakon što su ruske vlasti blokirale Fejsbukovu stranicu koja je podržala proteste opozicije protiv predsednika Vladimira Putina.
U istraživanju Blumberga navodi se i da je ruski biznismen, Vladimir Jevtušenko, nekada 14. najbogatiji čovek u Rusiji, u septembru završio u kucnom pritvoru posle istrage pranja novca u firmi Bašnjeft, koju je Jevtušenko kontrolisao preko svoje grupacije AFK Sistema. Sud je naložio i nacionalizaciju Bašnefta, čime je Jevtušenko izugubio 8,1 milijardu dolara i mesto na Blumbergovoj listi 400 najbogatijih milijardera.
Ni Šeldon Adelson, vlasnik najveće svetske kockarske kompanije, Las Vegas Sands, nije bolje prošao, iako nije završio u pritvoru, piše Blumberg. Deonice njegove kompanije pale su u godinu dana 25 odsto, što je značilo i gubitak za Andelsona od 8,7 milijardi dolara. Deonice kompanije pale su pošto je kineski predsednik Ši điping objavio rat korupciji, čime je posebno pritisnuo Makao, kockarsku enklavu u Kini iz koje dolazi više od polovine prihoda lasvegaške kompanije, vrednih 13,8 milijardi dolara.
… mozda je trebalo s njima da se potpise, dogovori renoviranje pruga npr.?!
Kojom brzinom bi tada isli (vozovi) !?!
Mozda ne treba propustiti priliku za sporazum oko metroa, bilo kakav…koncesija ili ne…samo ga uradi-„svrsi“,pardon…, zavrsi !