Mešanje međunarodnih organizovanih kriminalnih grupa u sport podrazumeva razna krivična dela, a najzastupljenije je nameštanje utakmica i pranje novca, piše u najnovijem izveštaju Europola.Najviše su pogođeni fudbal i tenis, ali iskustvo govori i da su drugi profesionalni sportovi izloženi organizovanom kriminalu, poput košarke, rukometa, odbijke na pesku, hokeja na ledu.
Fudbal i dalje predstavlja sport koji je naviše ugrožen od strane međunarodnih organizovanih kriminalnih grupa.
Razlozi leže u njegovoj popularnosti, velikom novcu koji se obrće u tom sportu i u kladionicama.
Većina istraga koje sprovodi Europol se inače odnosi na fudbal.
Novac koji se na godišnjem nivou vrti u kladionicama ako se imaju u vidu prognoze u svim sportovima iznosi 1,69 biliona evra, dok u fudbalu ta cifra iznosi 895 milijardi evra.
Sumnja se da se u svetu namešta nešto manje od 1 odsto svih fudbalskih utakmica godišnje.
Prema organizaciji UEFA, korupcija u sportu predstavlja veliki izazov za evropski fudbal, posebno u manjim ligama i generalno u manjim zemljama.
U tom kontekstu, UEFA svedoči manjem broju sumnjivih utakmica u određenim evroazijskim, kavkaskim i mediteranskih zemljama.
Istovremeno, broj prijavljenih sumnjivih fudbalskih utakmica porastao je u zemljama koje se graniče sa tim oblastima.
Ovde treba imati u vidu da su sumnjive stvari prijavljene i da to nužno ne znači da su nepravilnosti bile prisutne.
Nadovezujući se na te podatke, UEFA ne smatra da je nameštanje utakmica u padu, već da su se te sumnjive aktivnosti preselile u niže lige koje se manje kontrolišu.
Prema istom tumačenju, ranjivije lige sa takozvanim „visokim rizikom“ više ne učestvuju u klađenjima, a takve aktivnosti je i teže uočiti.
KO UČESTVUJE U PREVARI
Podaci ukazuju da su sindikati za nameštanje utakmica uspostavili organizaciju, u kojoj igrači ili sudije mogu lako da se aktiviraju i po potrebi preprave izveštaje o utakmicama.
To se navodi zbog činjenice da je UEFA u nekim zemljama primetila naknadno smanjenje broja sumnjivih utakmica.
Kriminalci inače češće angažuju igrače koji u nekom timu imaju određenu ulogu, kao što su golmani, defanzivci ili kapiteni, a nekada treneri, menadžeri klubova, direktori i agenti.
Naglašava se da zajednički prelazak nekog trenera i igrača iz jednog u drugi klub, mogu da budu naznaka da pripadaju grupi koja učestvuje u nameštanju utakmica.
Tada se pristupa prikupljanju obaveštasjnih podataka ključnih za istragu.
PROČITAJTE JOŠ:
RASTE UTICAJ ORGANIZOVANOG KRIMINALA NA SPORT I KLAĐENJE