Svet

04.11.2020. 15:56

SEEbiz

Autor: Nova Ekonomija

Naučnici: Loša ventilacija povećava rizik zaraze koronavirusom

Eksperiment koji su u saradnji sa stotinama rok fanova na simuliranom koncertu sproveli naučnici univerzitetske bolnice u Haleu, pokazao je da je u dvoranama najvažnije ugraditi dobar sistem ventilaciju, piše portal Seebiz. To kako se dodaje...

Foto: Pixabay

Svet

04.11.2020. 15:56

Eksperiment koji su u saradnji sa stotinama rok fanova na simuliranom koncertu sproveli naučnici univerzitetske bolnice u Haleu pokazao je da je za smanjenje prenošenja virusa u dvoranama najvažnije ugraditi dobar sistem za ventilaciju, piše portal SEEbiz. To, kako se dodaje, „podgreva nadu“ ljubiteljima koncerata u doba korone.

Dotok svežeg vazduha znatno smanjuje rizik od zaraze, rekao je glavni autor studije Stefan Moric, a naučnici su izračunali da je verovatnoća širenja zaraze uz lošu ventilaciju veća za 70 odsto.

Uz sve to, u zatvorenim prostorijama je ključno pridržavati se propisanih higijenskih mera, poput fizičkog distanciranja i nošenja maski, dodaju naučnici.

Kako se ocenjuje, to je dobra vest za one koji žele da idu na koncerte, ali i nudi tračak nade za održavanje sportskih takmičenja, pre nego što se pronađe vakcina protiv koronavirusa.

Studijom je takođe utvrđeno da se širenje zaraze u dvoranama može suzbiti jedino ako njeni posetioci sede. Stajanje, kako se naglašava, često znači i konstantno kretanje, što znatno povećava rizik od međusobnog kontakta i širenja virusa, čak i uz poštivanje zaštitnih mera.

VAKCINA PROTIV KORONE ĆE SE MOŽDA INHALIRATI, NE UBRIZGAVATI

KAKO JE IZGLEDAO EKSPERIMENT?

Rezultati studije stižu u vreme kad je veliki deo Europe najavio ili već sprovodi strože mere u borbi sa drugim talasom pandemije, pa će tako mnoge koncertne i sportske dvorane tokom novembra biti zatvorene.

Za potrebe studije 1.400 dobrovoljaca učestvovalo je na lažnom koncertu u dvorani u Lajpcigu, koji su bili opremljeni uređajima za praćenje kontakata, dok su senzori na krovu dvorane pratili njihovo kretanje.

Naučnici su simulirali tri različita scenarija, sa 1.400, 4.000 i 8.000 posetilaca, dok je cirkulacija vazduha i emisija aerosoli u njemu projektovana pomoću računara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.