Vesti iz sveta

26.09.2018. 14:23

TPORTAL

Autor: Rasim Ljajić

Nedostatak radnika u Hrvatskoj

Početkom ove godine postalo je jasno da hrvatske poslodavce muči hroničan nedostatak radne snage
Kvote za uvoz radnika su planule, a manjak radnika pomrsio je mnoge planove kompanijama u građevinskoj, prehrambenoj i turističkoj industriji. Ali manjak radnika možda je najizraženiji u trgovini, što se najbolje vidi po masi oglasa za zapošljavanje na domaćim portalima i berzi rada, navodi T portal.

Sektor trgovine u Hrvatskoj udruženju poslodavaca u julu ove godine razgovarao je s resornim ministrom Markom Pavićem te su predstavnici najvećih trgovaca od Ministarstva zatražili povećanje kvota za uvoz radnika, ali i mogućnost većeg angažmana učenika koji bi leti mogli zaraditi prvi novac.

Manjak radnika toliko je hroničan, upozorili su, da bi mogao ugroziti i rezultate turističke sezone, što se prema prvim procenama i dogodilo. S lokala širom obale visila su obaveštenja „tražimo radnike“.

Upitali smo Konzum, Lidl i Špar, koji zajedno drže više od trećine ukupne domaće maloprodaje, kakve trendove beleže i gde im nedostaje najviše radnika.

U najvećem domaćem trgovačkom lancu Konzumu napominju kako su od početka godine do danas zaposlili više od 1.200 ljudi sa svim pogodnostima, poput božićnice, uskrsnice i regresa.

„Najizraženiji nedostatak radne snage vidimo na području Grada Zagreba te u Istri i na Kvarneru, i to na pozicijama u maloprodaji, onlajn prodaji i logistici. Kako bi privukao nove zaposlene, Konzum je povećao plate, nudi stimulativna primanja i prilagodljivo radno vreme“, kažu.

Špar se, baš kao i ostali trgovački lanci, bori za pronalazak radne snage. Kao i u Konzumu, najviše ih muči nedostatak radnika u Zagrebu, dok na primer u Slavoniji uopšte nema manjka radnika.

U Lidlu priznaju kako tek povremeno imaju poteškoće u pronalaženju radne snage te ne mogu izbeći negativne demografske trendove koji u Hrvatskoj utiču na raspoloživost radnika.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.