Nemačka kancelarka Angela Merkel zatražila je u Pekingu ukidanje prepreka za nastup nemačkih firmi na kineskom tržištu.
Merkelova je u zvaničnoj poseti Kini, a na zajedničkoj konferenciji sa šefom kineske vlade Li Kećijangom, je navela da je tokom ove, sedme po redu kancelarske posete, sklopljeno poslova u milijardama evra.
„Naša privreda želi da još u širem obimu dobije pristup kineskom tržištu“, rekla je Merkelova u Pekingu i dodala da se tu radi o tržišnoj ravnopravnosti i transparentnosti.
Merkelova je i ovaj put u Kinu otputovala praćena moćnim privrednicima, među kojima su direktor nemačke pošte Frank Apel, direktor „Simensa“ Joe Kaeser, direktor „Folksvagena“ Martin Vinterkorn, direktor „Erbasa“ Tomas Enders i direktor „Dojče banke“ Jirgen Ficen.
Predstavnici autokoncerna „Folksvagen“ dogovorili su tokom posete gradnju još dva dodatna proizvodna pogona u Kini, vrednih dve milijarde, a u prisustvu Merkelove i Lija, potpisani su i ugovori „Airbus“ koncerna o isporuci Kini 100 helikoptera u vrednosti od 300 miliona evra i drugi ugovori.
Predstavnici nemačkog sajma su dogovorili u Kini da ta zemlja 2015. godine bude zemlja-gost na međunarodnom sajmu Cebit u Hanoveru, a vazduhoplovna kompanija „Lufthanza“ još jedan zajednički ugovor sa svojim partnerom „AIR Kinom“…
Nemačke firme u Kini nadaju se poslovima u milijardama i zalažu se za više privredne slobode, manje birokratije i bolju zaštitu privatne svojine, prenose nemački mediji.
Merkelova je, povodom „sajber-napada“ iz Kine na nemačke firme istakla da nemačka vlada odbija privrednu špijunažu, nezavisno iz koje države potiče i naglasila da će Nemačka štititi sebe i svoju privredu.
Kineski prmeijer Li je izjavio, prenose nemački mediji, da Kina intenzivno radi na tome da se kroz reforme i otvaranje zemlje daju novi privredni impulsi i istakao da se kineska privreda, koja je u prvom kvartalu zabeležila rast od 7,4 procenta, razvija stabilno.
Tokom dana Merkelova će se sastati i sa kineskim predsednikom Sji Đinpingom.
Osim privredne saradnje, posebno u pitanjima zaštite okoline i energetike i ukrajinskoj krzi, osetljive teme tokom ove posete Kini, mogle bi biti, prenose nemački mediji, i teritorijalne nesuglasice u Istočnom kineskom moru i demonstracije za više demokratije u Hongkongu.
Mediji ocenjuju da je, uprkos razlikama u shvatanju demokratije i ljudskih prava, došlo do intenziviranja nemačko-kineskih odnosa u proteklim godinama.
Bravo za Šabac i šapčane koji su se izborili da bez Vučićeve vlade dovedu ovakvu firmi i investicije u Šabac.Vučić još nije posetio Šabac od kada je bio Permijer,sramota bravo za Zelenovića gradonačelnika šapca!!
Mislim da prihode iz šabačkih opština netreba uplaćivati u državnu kasu jer grad ne dobija ništa od države još duguju milione evra šapcu!!