Agrokor je izbrisan iz Sudskog registra, čime je završen postupak vanredne uprave u ovoj kompaniji, prema objavljenom pravosnažnom rešenju Trgovačkog suda u Zagrebu.
Ovime je uspešno okončan jedan od najvećih svetskih postupaka restruktuiranja kroz stečajnih postupaka, saopštila je Fortenova grupa.
Zagrebački sud je rešenjem od 19. jula 2022. godine utvrdio da je da se pripajanje 46 neodrživih društava dužniku Agrokop d. i namirenje poverioca Agrokora smatra sprovedenim i da se nad preduzećem okončava postupak vanredne uprave.
„Tokom postupka vanredne uprave prezaduženi Agrokor je, iako u bankrotu, nastavio sa poslovanjem, a u procesu su očuvane sve operacije i puna zaposlenost“, piše u saopštenju grupe.
Postupak vanredne uprava u Agrokoru je počeo 10. aprila 2017. godine, a njime je obuhvaćeno ukupno 77 Agrokorovih kompanija.
Ukupan dug kompanije je u tom momentu iznosio 56 miliona kuna, a dug je bio oko 30 puta veći od dobiti iz poslovanja, dok je na računima kompanija bilo svega šest kuna.
„U samo godinu dana su vanredni povernik Fabris Peruško i njegov tim normalizovali poslovanje i završili pregovore o nagodbi poverilava, koja je u julu 2018. izglasana sa više od 80 odsto glasova poverilaca, a punovažnost je potvrđena u oktobru 2018. godine“, navodi se u saopštenju.
Tokom vanredne uprave izmireni su dugovi 2.400 mikro i malih dobavljača, dok je ostalim poveriocima isplaćeno u proseku 60 odsto.
Postuapk vanredne uprave je dobio međunarodnu pravnu podršku, a međunarodna finansijska struka ga je nagradom TMA proglasila za jedan od najboljih procesa restrktuiranja u svetu u 2018. godini, ističe Fortenova grupa.ž
Prestankom postojanja Agrokora, Fabrisu Peruška prestaju ovlašćnja i dužnosti poverenika.