Svet

30.06.2016. 13:11

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Ole Hansen: Nastavlja se potražnja za plemenitim metalima

Svet

30.06.2016. 13:11

Zlato i srebro su i dalje „dobitnici“ u periodu nakon glasanja o Bregzitu prošlog četvrtka. Podrška koju daju negativni prinosi na obveznice i sve blaži stavovi Federalnog komiteta za otvoreno tržište su bili prisutni i pre samog glasanja, ističe u svojoj analizi direktor sektora strategije trgovine berzanskim robama u Sakso Banci Ole Hansen.

„Od tada, razvoj događaja je samo pomogao da se poveća broj investitora koji aktivno posmatraju zlato i srebro iz dugoročnije perspektive. Nakon početnog uzlaza, cena zlata se sada stabilizovala u opsegu od 30 dolara u toku ove nedelje. U ponedeljak, Čikaška berza je, kao odgovor na uvećanu volatilnost, povećala marže na pokretanje i držanje pozicije u COMEX fjučersima na zlato za 22%“, kaže Hansen.

To je značilo da su hedž fondovi koji imaju duge pozicije morali da polože dodatnih 250 miliona dolara na ime dodatne marže. Na taj način je lagano podstaknuto ubiranje profita, ali je cena zlata do sada uspevala da se održi iznad 1.305 dolara po unci.

„Iako je smanjena prvobitna panika, nervoza je još uvek prisutna. Cene akcija su niže, naročito u Evrozoni, dok i dalje postoji jaka tražnja za državnim obveznicama, čime se dalje povećava broj suverenih obveznica sa prinosima koji su jednaki ili ispod nule“, objašnjava analitičar Sakso banke.

Postoji stalna tražnja za zlatom kod investitora koji koriste ETP derivate, a ukupna pozicija je od prošlog četvrtka znatno uvećana. Tražnja za fjučersima na zlato je, uprkos povećanju marže, znatno uvećana, pri čemu je ukupan broj otvorenih fjučers ugovora na zlato – open interest uvećan za 8,5%, što je najveći nivo od 2011. godine.

„Nakon Bregzita i iznenađujuće pomirljivog sastanka američkog Saveznog komiteta za otvoreno tržište (FOMC) prošle nedelje, tržište je sada gotovo uklonilo svaku šansu za rast referentne kamatne stope Fed-a u 2016. godini. U stvari, verovatnoća da će doći do pada kamatne stope se smatra većom od verovatnoće da će doći do rasta sve do februara naredne godine“, navodi Hansen.

Uz previranja na berzi, zlato se borilo da ostvari rast ali su se do sada dešavale samo sporedne korekcije sa svim pokretačima o kojima smo govorili i koji još uvek pružaju podršku. To je omogućilo srebru da učestvuje u igri, a jučerašnji snažan uzlaz cene ga je vratio nazad na visok nivo od prošlog petka.

Odnos prema zlatu je opao i još jednom izaziva nivo podrške od 72.

Kako je doživelo pad ovog odnosa sa preko 80 na sadašnji nivo, srebro nije više toliko jeftino (relativno) kao što je bilo ali sa istorijskim prosekom koji je bliži 60, cena srebra će verovatno rasti ako se nastave trenutni tržišni trendovi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. I ja platio 900 dinara evo, samo kad bolje pogledamo tekst ne pise da se ne placa uopste vec samo necemo placati sluzbeni glasnik a i dalje cemo placati…i jos vise skupo je to objavljivanje online e Srbijo…koliko god se trudio ostati iz dana u dan sve više zelim otici…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.