Svet

13.08.2020. 15:16

South China Morning Post

Autor: Nova Ekonomija

Peking tvrdi: Naša zdravstvena industrija odoleće svim pritiscima

U "Izveštaju o zdravstvenoj zaštiti 2020. godinu u Kini" navodi se da uprkos naporima nekih zemalja da isključe kineske igrače sa svojih tržišta Kina i dalje igra nezamjenljivu ulogu u globalnoj zdravstvenoj industriji prenosi...

Foto: Pixabay

Svet

13.08.2020. 15:16

Kineska zdravstvena industrija suočena je sa strožim prekomorskim nadzorom i pritiskom u globalnom lancu snabdevanja, ali kineski igrači će preživeti i možda postati konkurentniji, navodi se u novom izveštaju industrije, piše South China Morning Post.

U „Izveštaju o zdravstvenoj zaštiti 2020. godinu u Kini“ navodi se da uprkos naporima nekih zemalja da isključe kineske igrače sa svojih tržišta Kina i dalje igra nezamenljivu ulogu u globalnoj zdravstvenoj industriji 

Izveštaj je objavljen svega nekoliko dana nakon što je američki predsednik Donald Tramp potpisao naredbu kojom se savezne agencije pozivaju da kupuju domaće lekove i medicinski materijal.

SAD inače većinu tih zaliha kupuju u inostranstvu, a pandemija COVID-19 pokazala je koliko ta zemlja u stvari zavisi od kineskih dobavljača.

Vlasti SAD-a su inače označile aktivne farmaceutske sastojke lekova, odnosno API-je, kao stvar od posebnog značaja.

Kineski proizvođači prave oko 40 procenata tih sastojaka koji se koriste širom sveta.

Kina nije zabranila izvoz API-ja, ali neke zemlje počele su da povećavaju sopstvenu proizvodnju tih sastojaka.

Izveštaj kaže da su pooštreni ekološki standardi u Sjedinjenim Američkim Državama naterali hemijsku industriju da se preseli u Kinu pre više decenija, a „povratak“ hemijske industrije iz Kine u SAD, uz prilagođavanje tamošnjim regulativama, ne bi bio baš prijatan.

„Veoma je teško zameniti taj proizvodni kapacitet i lanac snabdevanja preko noći“, kaže Žao Žijun saradnik dekana škole finansija Univerziteta Renmin.

Kina je takođe glavni izvoznik predmeta za jednokratnu upotrebu, kao što su igle, špricevi, zavoji i hirurške maske. 

Tokom pandemije isporučila je sanitetski materijal u vrednosti od oko 10 milijardi američkih dolara u martu i aprilu, navodi se u tom izveštaju.

„Čak i uz napetost između Kine i SAD-a, zavisnost SAD-a od kineskog sanitetskog materijala teško će se promeniti tokom pandemije“, ocenjuje je Iu Miaojie, sa Nacionalne škole za razvoj Pekinškog univerziteta.

NEMA RAZVOJA BEZ KAPITALA

Izveštaj se takođe bavi i pitanjem rastućeg nadzora sa kojim se u SAD-u i Evropskoj uniji suočavaju kineske kompanije za biotehnologiju i proizvodnju medicinskog materijala.

To je doprinelo velikom povratu direktnih stranih investicija iz Kine u SAD i Evropu u 2019. godini.

EU je nedavno pozvala članice da spreče da „kritična imovina“ u zdravstvenim industrijama padne u ruke stranih vlasnika. Sličnu politiku delile su i druge zemlje, uključujući Australiju i Indiju.

Sa druge strane Kina ohrabruje svoje kompanije, posebno proizvođače medicinskih uređaja i biofarmaceutske kompanije, da se kreću uzlaznom linijom, u okviru inicijative „Made in China 2025“.

„Ograničenja stranih ulaganja u nekim zemljama uskratilo bi vitalni kapital njihovim kompanijama i učinilo kineske kompanije konkurentnijim“, ocenjuje se između ostalog u izveštaju.

EKONOMIJA ZNANJA – PREČICA DO RAZVIJENIH

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.