Pesma koja je u potpunosti kreirana uz pomoć veštačke inteligencije, a koja za temu ima migrante, postigla je ogroman uspeh u Nemačkoj i dospela među 50 najpopularnijih pesama na ovom tržištu.
Ovaj slučaj pokazuje koliko veštačka inteligencija može da utiče na kreativne industrije, ali i kako lako može doći do nesporazuma i kontroverzi kada se uz njenu pomoće obrađuju osetljive teme.
Pesma pod nazivom „Verknallt in einen Talahon“ kombinuje stil nemačkog šlagera iz šezdesetih sa modernim (ali kontroverznim) tekstom.
Trenutno je 48. najsliušanija pesma u Nemačkoj, a nakon samo mesec dana prikupila je više od 3,5 miliona „strimova“ na platformi Spotify, gde se nalazi na trećem mestu liste globalno najviralnijih pesam.
Pesmu je stvorio Džošua Vagubinger, poznat pod umetničkim imenom Butterbro, koristeći generativni alat za veštačku inteligenciju pod nazivom Udio.
Ovaj alat omogućava da se iz osnovnog teksta generišu vokali i muzika, piše The Guardian.
Pesma je izazvala pažnju ne samo zbog tehnologije koja je korišćena za njeno stvaranje, već i zbog njenog sadržaja. Naslov pesme se odnosi na prilagođeni arapski izraz „taeal huna“, koji se u Nemačkoj često koristi u za označavanje mladih muškaraca migrantskog porekla, ali sa negativnim konotacijama.
Dok autor tvrdi da je cilj pesme bio da se napravi duhovita kritika mačizma bez namere da se ikoga uvredi, pesma je izazvala podeljene reakcije u javnosti. Neki kritičari smatraju da pesma prelazi granicu između humora i diskriminacije, posebno zbog upotrebe termina koji se već koristi u pogrdnom kontekstu.
Gasi se hrvatski onlajn prodavac, plan je bio da postane e-commerce lider u regionu