
Goldman Sachs prognozira poskupljenje nafte
Problemi se očekuju i tokom 2024...
Cene nafte na globalnom tržištu počele su da rastu, nakon što su se veliki proizvođači složili da nastave sa umanjenom proizvodnjom, a članice grupe G7 i Evropska unija pristali da ograniče cenu ruske nafte.
Kako prenosi BBC, nafta tipa brent u ponedeljak ujutru porasla je za oko 0,6 odsto na više od 86 dolara za barel.
Članice grupe G7 (Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, i Sjedinjene Američke Države) u petak su postigle dogovor o ograničenju cene ruske nafte na 60 dolara po barelu, kako bi se povećao pritisak na Rusiju zbog njene invazije u Ukrajini.
U međuvremenu, grupa proizvođača nafte OPEC+ saopštila je tokom vikenda kako će se držati svoje politike smanjenja proizvodnje.
OPEC+ je grupa od 23 zemlje izvoznice nafte, uključujući I Rusiju. Ona se redovno sastaje kako bi odlučila koliko će sirove nafte prodati na svetskom tržištu.
Analitičari kažu da se rast cene nafte takođe podstiče ublažavanjem pandemijskih ograničenja u nekim kineskim gradovima.
Izuzeci za rusku naftu odnose se na Mađarsku, Slovačku i Češku, tri EU članice koje su posebno zavisne od ruske nafte zbog toga što ne mogu da joj nađu zamenu u kratkom vremenskom roku.
To bi kako se dodaje, moglo da dovede do veće tražnje za naftom.
U zajedničkom saopštenju prošle nedelje, G7 i Australija objasnili su da će granica od 60 dolara za rusku naftu stupiti na snagu u ponedeljak ili vrlo brzo nakon toga.
Ograničenje cene znači da će samo ruska nafta kupljena za manje od 60 dolara po barelu moći da se isporučuje tankerima čiji su vlasnici članice G7 i EU.
Isti uslovi važe i za osiguravajuće kompanije, kao i banke koje se nalaze u tim zemljama, a žele da raspolažu ili trguju ruskom naftom.
To bi moglo da oteža situaciju Rusiji u vezi sa prodajom nafte, jer se mnoge velike kompanije za transport i osiguranje nalaze u okviru G7.
Rusija je saopštila kako neće prihvatiti gornju granicu cene za svoju naftu i zapretila je a će prestati da izvozi taj energent u zemlje koje usvoje te mere.
Analitičari ocenjuju da sve to može da prouzrokuje poskupljenje nafte na svetskom tržištu u narednim nedeljama.
Cene nafte i gasa inače su porasle zbog zabrinutosti kako bi ruska invazija u Ukrajini mogle da utiče na snabdevanje tim energentom.
Rusija je drugi najveći proizvođač sirove nafte u svetu, posle Saudijske Arabije i njom snabdeva trećinu evropskih potreba.
Kako se dodaje, Rusija bi sve zabrane mogla da reši prodajom nafte u Kini i Indiji, na čijim tržištima nema ograničenja za njenu naftu.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Problemi se očekuju i tokom 2024...
U kupovinu nekretnina u Crnoj Gori, državljani i firme iz Nemačke uložili su najviše novca od svih stranaca, neki prodaju imovinu u Nemačkoj kako bi u Crnoj Gori pokrenuli truristički biznis, prenosi portal ...
Najveći svetski proizvođači komercijalnih aviona smatraju da je početak autonomnih putničkih letova samo pitanje vremena, piše Axios. Izvšni direktor Boinga Dejv Kalhun (Dave Calhoun) rekao je za Blumberg...
Vetroparkovi i solarne elektrane su po proizvodnji električne energije tokom 2022. godine bili ispred drugih pojedinačnih izvora, hidrocentrala, "nuklearki", gasnih i elektrana na ugalj. Portal Klima 101 ...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE