U strahu da će im političke tenzije Zapada i Rusije prirediti reprizu gasne krize iz 2009. Poljaci su počeli već sada masovno da se sanabdevaju ugljem i drvima.
Zalihe kupuju i oni koji se godinama greju samo na gas.
Navalu na to alternativno gorivo za peći i kotlarnice izazvale su informacije od prošle sedmice da je ruski Gasprom smanjio isporuke Poljskoj prvo za 20 odsto u odnosu na naručeni dnevni obim, a zatim za čak 45 odsto prošle srede.
Nije pomoglo to što su odmah i vicepremijer Januš Pjehoćinjski i šef diplomatije Radoslav Ssikorski nastojali da smire bojazni i naglasili da nemaju osnova da misle da su smanjene isporuke politički motivisane, a da zemlja, za razliku od poslednje gasne krize, ima i puna skladišta i mogućnost da uvozi gas sa zapada.
„Ljudi koji su instalirali peći na gas, a za svaki slučaj nisu likvidirali stare na ugalj, sada dolaze i kupuju do tri tone uglja. To je otprilike sada svaki deseti klijent. Ranije takve mušterije nisam imao, zato što se greju na gas i uopšte nisu ni razmišljali da ugalj može da im bude potreban“, kazao je za današnju Gazetu
viborču prodavac uglja Jaroslav Buček iz Helma.
Takvi kupci kao, recimo, bračni par koji se već 20 godina greje gasnim pećima ali zato što žive sa unucima i ne žele da rizikuju da se zimi deca smrzavaju, te su kupili tri tone uglja, tipični su i u Lublinu na istoku Poljske, kazao je poljskom listu preduzetnik Andžej Kvašnjevski.
U strahu, kako ih ubeđuju stručnjaci i mediji, da predsednik Rusije Vladimir Putin može da im zavrne slavinu i dotok gasa ove zime kao kaznu za to što Poljska, zajedno sa Slovačkom i Mađarskom, obrnutim tokom snabdeva gasom Ukrajinu, mnogi Poljaci ugrađuju sada pred zimu grejanje na ugalj ili drva, zlu ne trebalo.
„Od juna do avgusta bilo mi je dramatično. Moram da imam bar dva klijenta mesečno. Ali sada, sada se telefon usijao. Svako hoće grejanje na drva, ako je moglo juče. Izgleda da su se ozbiljno preplašili Putina“, kazao je Gazeti viborčoj jedan od preduzetnika koji se bavi montažom takvih peći.
Poljski gasni gigant PGNiG napunio je, kao i češke gasne kompanije već sada skladišta gasa, mesec dana pre uobičajenog roka zbog bojazni kako će se razvijati isporuke gasa i pregovori o tranzitu između Rusije i Ukrajine.
Slovačka bi takođe ovih dana trebalo da dovrši punjenje magacina na maksimalni kapacitet a tamošnji stručnjaci procenjuju da bi im uskladišteni rezervni gas bio dovoljan za pet meseci.
Ocigledno je da se neko dobro trudi da unisti Postu Srbije, kako bi je posle prodali, citaj poklonili, nekom svom prijatelju lopovu. To je posebno ocigledno u organizaciji Postekspresa. Ima slucajeva da im je po necijem rasporedu, zabranjeno da nose posiljke na sdrese udaljene po par stotina metara do par kilometara od poste, te su stranke prinudjene da sami dolaze u postu da preuzmu posiljku, za koju moraju platiti kao da im je doneta na kucnu adresu. Raspored, kazu, pravi neko odozgo. Znaci. politicki podobna direktorka. Strasno!!!!!!!