Svet

17.08.2023. 10:50

Axios

Autor: Čedomir Savković

Ponovo aktuelna „trka za Mesec“

Mesec je od Zemlje udaljen "samo" tri dana

Foto: Pixabay

Svet

17.08.2023. 10:50

Zemljin satelit Mesec bi mogao da ponovo postane ključno mesto za dokazivanje geopolitičke dominacije za Sjedinjene Američke Države Kinu i druge supersile. Skoro sve države sa svemirskim programom upravo pokušavaju da dokažu ekonomsku i naučnu vrednost Meseca, pa najavljuju nove „posete“ najbližem nebeskom telu.

Indija i druge zemlje Zemljin satelit trenutno koriste kao mesto za testiranje tehnologije i naučnih dostignuća, prenosi portal Axios.

Države, ali i kompanije koje bi imale pristup vodi i drugim resursima na Mesecu, mogle bi da sirovine koje tamo potencijalno postoje koriste za pravljenje raketnog goriva i putovanja dalje u Sunčev sistem, do destinacija poput Marsa.

Privatne kompanije ulažu u tehnologiju za dostavljanje tereta na Mesec u nadi da će države, kada budu tamo, biti njihovi klijenti.

„Analitičari smatraju da će svako ko dođe do Meseca i ko ga bude kontrolisao imati ogromnu političku, ekonomsku i vojnu prednost“, kaže Brajan Viden iz fondacije Secure World.

Rusija prošle nedelje lansirala svoju prvu misiju na Mesec posle skoro 50 godina. Cilj je da njen lender Luna-25 sleti u region južnog pola Meseca već 21. avgusta.

Američki Apolo 11 je bila prva misija s posadom koja je sletela na Mesec, 20. jula 1969. godine.

Indija je takođe u julu pokrenula svoju robotizovanu misiju ka južnom polu Meseca, sa planovima da sleti 23. avgusta.

Američka NASA i Kina imaju za cilj da u narednim godinama pošalju ljude u isti region, naravno u odvojenim misijama.

Upotrebni period Međunarodne svemirske stanice bliži se kraju, pa se centar moći u svemiru pomera prema Mesecu, tvrde naučnici.

Oni procenjuju da bi u zasenčenim kraterima na južnom polu Meseca mogla da se nalazi voda, koja bi mogla da se koristi u proizvodnji raketnog goriva.

Ipak, kako se dodaje, i dalje nije jasno kolika se ekonomska ili neka druga prednost može steći na Mesecu.

„Mnogo ljudi smatra da tu nema mnogo vrednosti, kao i da se sve to pominje uglavnom samo zbog prestiža i, možda, nauke“, kaže Veden.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.