Svet

08.10.2023. 08:30

CNN, Financial Times

Autor: Čedomir Savković

Portugalcima nedostupni stanovi, „krivac“ poreska olakšica strancima

Prevelike cene nekretnina u Portugaliji

Foto: Pixabay

Svet

08.10.2023. 08:30

Portugalska vlada više ne može pravdati poreske olakšice za strance, sa dozvolom trajnog boravka, rekao je premijer Antonio Costa. On je između ostalog od iduće godine najavio ukidanje tog programa zbog ublažavanja stambene krize koja vlada u toj zemlji.

Costa je novu odluku najavio u izjavi za portugalski CNN.

Costa je rekao da su te olakšice „napumpale“ tržište nekretnina.: „Reč je o fiskalnoj nepravdi koju više ne možemo braniti valjanim argumentima“, izjavio je Costa.

Tokom prethodnog vikenda hiljade građana izašle su na ulice Lisabona i drugih gradova širom  Portugala kako bi protesatovali protiv skoka stanarina i cena kuća na valu gentrifikacije (kada se karakter neke urbane četvrti menja zbog priva imućnijih stanovnika i preduzeća) i rekordnog turizma, preneo je Fajnenšl Tajms.

Kosta je rekao da će poreske olakšice ostati na snazi za one koji su ih dobili. Više od 50.000 ljudi je već imalo koristi od te politike do 2020. godine. Vlada je saopštila da je iznos prihoda koji je zbog njegovih odredbi ostao neoporezovan u 2022. godini iznosio 1,5 milijardi evra.

Vladini podaci pokazuju da je više od polovine radnika lane zarađivalo manje od 1.000 evra mesečno, a stanarine su u Lisabonu pod početka turističkog buma u 2015. poskočile za 65 posto.

Prodajne cene stambenog prostora u istom su razdoblju više nego udvostručene, prema banci podataka Confidencial Imobiliario.

Vlada je ove godine već ograničila kratkoročni najam stanova preko platforme Airbnb i izmenila program takozvanih ‘zlatnih viza’, ali je tek ublažila krizu, koja se nadovezala na kroničnu nestašicu cenovno pristupačnog stambenog prostora.

OLAKŠICE UVEDENE TOKOM FINANSIJSKE KRIZE 2009. GODINE

Kako se podseća, od 2009. godine stranci mogu da dobiju dozvolu trajnog boravka ako u Portugaliji borave više od 183 dana godišnje, a plaćaju porez na dohodak po stopi od 20 posto ako se bave aktivnostima takozvane visoke dodatne vrednosti, poput usluga zdravstvene zaštite i predavanja na univerzitetima.

Zvanični Lisabon je poreskim olakšicama nastojao da privuče i investitore i stručnjake u vreme finansijske krize koja je vladala u svetu tih godina.

Stranci koji nisu pribavili dozvolu trajnog boravka ne plaćaju uopšte porez na dohodak od rada u inostranstvu ako su obveznici u matičnoj zemlji. Plaćaju i porez od stopi od 10 posto na stranu penziju, kao i Portugalci.

Poreske olakšice mogu da koriste i portugalski građani koji su živeli u inostranstvu, pet ili više godina.

Portugalija obustavlja projekat iskopavanja litijuma

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.