Makedonski premijer Zoran Zaev poručio je svojim sugrađanima da moraju da prihvate novo ime države ili će se suočiti s nestabilnošću i izolacijom u budućnosti.
Zaev je u razgovoru za agenciju Frans Pres pozvao Makedonce da na referendumu 30. septembra o promeni imena države u Republika Severna Makedonija glasaju „za“. Tome je prethodio sporazum Atine i Skoplja o imenu Makedonije posle nekoliko decenija dugog spora.
Sukob je krenuo 1991. kad se Makedonija mirno odvojila od Jugoslavije i proglasila nezavisnost pod imenom Republika Makedonija. Grčkoj je smetalo to ime, jer tvrdi kako se njime impliciraju teritorijalne pretenzije na istoimenu severnu grčku pokrajinu. Zbog grčkog prigovora Makedonija je primljena u Ujedinjene nacije pod privremenim imenom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija (FYROM).
Atina je zbog toga Makedoniji blokirala i put u Europsku uniju i u NATO.
Proevropski socijalista Zoran Zaev po pitanju promene imena ima veliku opoziciju u zemlji, većinom među nacionalistima. Pitanje na referendumu glasiće:
„Jeste li za članstvo u Europskoj uniji i NATO savezu prihvaćanjem sporazuma između Republike Makedonije i Republike Grčke?“.
Anketa koju je u julu sprovela agencija Center for Insights in Survey Research pokazala je da 57 odsto ispitanika podržava promenu.
„Toliko sam čvrsto uveren da će referendum uspeti da čak i ne razmišljam o drugim opcijama“, rekao je Zaev za AFP.
I evropski i američki čelnici pozivaju Makedonce da prihvate novo ime, jer to vide kao način da se država čvrsto stavi u zapadnu sferu i zaustavi uticaj Rusije. Ovog meseca Makedoniju su posetili i nemačka kancelarka Angela Merkel, austrijski kancelar Sebastijan Kurc i glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Podršku je dao i američki predsednik Donald Tramp u čestitki povodom makedonskog Dana nezavisnosti 8. septembra na stranicama američke amkbasade u Skoplju. Dogovor između Skoplja i Atine i „makedonsko članstvo u NATO-u će osnažiti sigurnost, stabilnost i blagostanje širom regije“, poručio je Tramp.
„Sjedinjene Države su spremne da podrže Makedoniju, posebno oko nadolazećih razgovora o vašem članstvu u NATO-u“, zaključio je Tramp.
Nakon referenduma Makedonci moraju promenu imena da potvrde i u parlamentu promenom ustava, koja zahteva dvotrećinsku većinu, a potom će dogovor ratifikovati i Grčka.
Američki ministar odbrane stigao u Skoplje
Američki ministar odbrane Džejms Matis stigao je danas u Skoplje u zvaničnu posetu.
Na aerodromu ga je dočekao premijer Zaev s ministarkom odbrane Radmilom Šekerinskom, prenosi agencija MIA. Matis je ranije rekao da će posetiti Skoplje da izrazi podršku SAD za predstojeći referendum o imenu Makedonije, ali i zabrinutost zbog mogućeg mešanja Moskve u taj proces.
Šef Pentagona je u razgovoru s novinarima u avionu na putu za Skoplje osudio ruske napore da koristi svoj novac i uticaj da ojača protivljenje predstojećem referendumu u Makedoniji, koji bi mogao da otvori put zemlje da uđe u NATO, prenosi agencija AP.
Matis je rekao da „nema sumnje“ da je Moskva finansirala proruske grupe da ne bi uspeo referendum o promeni imena koji se održava ovog meseca.
Matis je treći visoki američki zvaničnik koji u razmaku od dve sedmice dolazi u Makedoniju da bi izrazio podršku SAD referendumu.