Uprava kompanije Rio Tinto odobrila je najveći rudarski projekat na svetu u zapadnoj Africi, izjavio je izvršni direktor te kompanije Jakob Stausholm. On je za Financial Times rekao i da Rio Tinto nije izgubio nadu za razvoj litijumskog projekta Jadar u Srbiji, za koji je, kako je istakao potrebna saglasnost Vlade, ali i prihvatanje društvene zajednice.
Kompanija Rio Tinto uložiće 6,2 milijardi američkih dolara u projekat rudnika, pruge i luke u Gvineji, u partnerstvu sa najmanje sedam drugih kompanija, uključujući pet iz Kine.
„Uprava je juče odobrila najveći rudarski projekat na svetu“, rekao je Stausholm za Financial Times, a prenosi eKpaija.
Kineski partneri u vlasništvu države uključujući Chinalco, najvećeg proizvođača aluminijuma na svetu i kompaniju Baowu, najvećeg proizvođača čelika na svetu, još treba da dobiju konačno odobrenje za investicije iz Pekinga, ali je Stausholm rekao da je „veoma siguran“ da će se to uskoro desiti.
Iako su cene sirovina poput gvožđa, aluminijuma, bakra i litijuma niže, Stausholm tvrdi da je ojačao kompaniju tokom svog trogodišnjeg upravljanja kao izvršni direktor.
„Veoma sam zadovoljan što mi u kompaniji Rio Tinto sada možemo, na neograničeniji način, da iskoristimo prilike u ovom svetu“ rekao je on.
Pored projekta u Gvineji, Rio Tinto planira i da povećava proizvodnju u podzemnom rudniku bakra Oyu Tolgoi u Mongoliji, sa ciljem da proizvodi 500.000 tona metala godišnje od 2028. godine.
Stausholm je rekao da se izgledi za potražnju poboljšavaju za bakar i aluminijum, dok interes Kine za gvožđe, ključni sastojak za proizvodnju čelika, nije opao.
Stausholm je dodao da Rio Tinto nije izgubio nadu u razvoj litijumskog projekta Jadar u Srbiji, nakon što je, kako je naveo, Vlada povukla dozvole kompaniji 2022. godine zbog ekoloških protesta.
„Nema potrebe ni govoriti, potrebna vam je saglasnost Vlade, i potrebna vam je društvena dozvola u smislu prihvatanja zajednice“, rekao je Stausholm.
Meštani Rio Tinto optužuju za nove ekološke incidente