Vesti iz sveta

30.11.2022. 19:27

N1

Autor: Nova ekonomija

Rad nedeljom u Hrvatskoj moraće da se plaća 50 odsto više

Foto: Pixabay

Rad nedeljom u Hrvatskoj od januara 2023. godine poslodavci će morati da plate 50 odsto više po satu. On tome su se dogovorili vlast, poslodavci i sindikati.

Kako je preneo N1, hrvatski ministar rada Marin Piletić predstavio je u ponedeljak socijalnim partnerima zakonodavni okvir uređenja rada nedeljom kojim se predlaže da se rad nedeljom od 1. januara iduće godine za sve delatnosti plaća 50 posto više u odnosu na redovnu satnicu.

Piletić je rekao da će novim zakonskim rešenjem koje ove nedelje ide u Vladu Hrvatske biti i limitiran broj nedelja koje će radnici moći da odrade.

Napomenuo je da se rad u sektoru trgovine vrednuje Zakonom o trgovini, a za sve ostale delatnosti Zakonom o radu.

Hrvatska priprema „korona zakon“ koji će umanjiti prava radnika?

Rekao je i da Zakon o trgovini u toj zemlji definše 16 radnih nedelja godišnje dok Zakon o radu nalaže da jedna nedelja mesečno mora da bude neradna.

Satnica za rad nedeljom prema konačnom predlogu plaćaće se 50 odsto više u odnosu na redovnu satnicu dok se sada takav rad plaća skuplje minimalno 30 odsto a prosečno 37 odsto.

Što se ostalih dodataka na platu tiče, prema rečima hrvatskog ministra ostavljena je mogućnost za kolektivno pregovaranje između poslodavca i sindikata.

Predsednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever rekao je da su sindikati tražili povećanje od 100 odsto satnice za rad nedeljom, kao i da ostaje mogućnost pregovora o daljem povećanju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.