Svet

18.04.2022. 11:23

Reuters

Autor: Nova Ekonomija

Ruska privreda ulazi u period teških promena

Foto: Pixabay

Svet

18.04.2022. 11:23

Ruska privreda ulazi u period teških promena, kažu u Centralnoj banci Rusije, a prenosi Rojters. Takvu situaciju dodatno otežava najava Evropske unije da će uskoro pojačati svoje sankcije prema Rusiji, posebno prema njenim bankama preko kojih se plaća nafta i gas.

EU je do sada poštedela Sberbanku, koja čini 37 odsto ruskog bankarskog sektora i drugog velikog ruskog zajmodavca, Gazprombanku, jer su one glavne za plaćanje ruskog gasa i nafte.

„Sankcije su prvenstveno uticale na finansijsko tržište, ali sada će sve više početi da utiču na ekonomiju“, izjavila je  guvernerka Centralne banke Rusije Elvira Nabiulina u ruskoj Dumi.

Ona je dodala je da Rusija još ima neke rezerve, ali je upozorila da su one pri kraju, kao i da će zemlja morati da traži druga rešenja za novonastalu situaciju.

„Možemo da raspolažemo sa oko polovinom rezervi, ali to su zlato, juan i druga imovina koja ne podleže sankcijama. Međutim, to ne omogućava da se upravlja valutom na domaćem tržištu“, rekla je Nabiulina.

Ruski IT-evci otvaraju firme u Srbiji
Ko je sve otišao iz Rusije?

Prema njenim rečima Centralna banka Rusije neće pokušati da smanji inflaciju „bilo kojim sredstvima“ jer bi to sprečilo preduzeća da se prilagode promenama.

„EU planira da sankcioniše najvećeg ruskog zajmodavca Sberbank, kao i druge ruske finansijske kompanije u svom sledećem krugu sankcija“, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula von der Lajenprenosi Reuters.

Sjedinjene Države nedavno su uvele oštre sankcije Sberbanci i Alfa banci, još jednom ruskom kreditoruVelika Britanija je takođe sankcionisala Sberbanku i obavezala se da će ukinuti sav uvoz ruskog uglja i nafte do kraja 2022. godine.

Von der Lajen je rekla da EU radi na mehanizmima za uključivanje nafte u sledeće sankcije prema Rusiji.

U petoj rundi sankcija, EU je najavila niz ograničenja, uključujući potpunu zabranu transakcija za četiri banke koje čine 23 posto ruskog bankarskog sektora.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.