Vesti iz sveta

18.12.2014. 00:01

Agencije

Autor: Nova Ekonomija

Ruski milijarderi zbog pada rublje izgubili 10 milijardi dolara

Dvadeset najbogatijih ruskih milijardera izgubilo je oko 10 milijardi dolara od početka ove veoma turbulentne nedelje na ruskom finansijskom tržištu.
Ovo pokazuje „Blumbergov indeks milijardera“. 
Od početka godine, gubici 20 najvećih ruskih bogataša dostigli su 64 milijarde dolara, a njihovo ukupno bogatstvo procenjeno je na 174 milijarde, prenosi agencija Tas.
Prema podacima „Blumberga“, tržišna vrednost suvlasnika gasne kompanije Novatek, Genadija Timčenka i Leonida Mikelsona, smanjena je za 7,8 odnosno 8,7 milijardi dolara od početka 2014. 
Bogatstvo osnivača holding kompanije „USM holdings“, Ališera Usmanova, istovremeno je smanjeno za 6,8 milijardi dolara. 
Usmanov je izgubio poziciju najbogatijeg Rusa na „Blumbergovoj“ listi, jer ga je pretekao Viktor Vekselberg, jedan od suosnivača kompanije Renova, koji je od početka godine ostao bez 1,2 milijarde dolara. Bogatstvo Vekselberga procenjuje se na 13,6 milijardi dolara i premašuje Usmanovljevo za 239 miliona. 
Vladimir Lisin, većinski vlasnik metalurške fabrike Novolipetsk, izgubio je od početka godine 7,5 milijardi dolara, dok je suvlasnik „AFK sisteme“, Vladimir Jevtušenkov, istovremeno ostao bez čak 90 odsto bogatstva, odnosno devet milijardi dolara u svetlu istrage oko nezakonite privatizacije energetskog sektora Baškortostana. 
„Blumberg“ gubitke suvlasnika „SMP banke“, Arkadija Rotenberga, procenjuje na 2,3 milijarde dolara.
Oleg Deripaska, suvlasnik proizvodjača aluminijuma Rusal, jedini je od 20 ruskih milijardera koji je u 2014. uspeo da uveća svoje bogatstvo. Cena akcija njegove kompanije skočila je 100 odsto, dok je njegovo lično bogatstvo uvećano za 855,5 miliona dolara.

Rublja tone, banka preduzima mere, gužva u radnjama

Rusi su danas pohrlili u prodavnice, naveliko kupujući robu da bi preduhitrili poskupljenja pokrenuta zapanjujućim padom vrednosti rublje poslednjih dana. 
Dok vlada razmatra kako da smanji masovnu prodaju rublje koja je za samo dva dana skliznula za 15 odsto, uz jačanje strahovanja od navale ulagača na banke, Rusi kupuju sve, počev od automobila i kućnih aparata, neki i po nekoliko komada. 
Švedski proizvođač nameštaja IKEA već je upozorio ruske kupce da će podići cene u četvrtak, što je danas popodne izazvalo gužvu u moskovskoj prodavnici. 
Neke od moskvskih prodavnica su objavile rekordan promet razne robe i zatvorile se pre kraja radnog vremena, a proizvođač elektronike „Apple“ je obustavio „onlajn prodaju“ u Rusiji. 
„Stanje je veoma opasno, svega smo nekoliko dana od opšteg juriša na banke“, objavio je u današnjem uvodnku vodeći ruski poslovni dnevnik „Vedomosti“. 
Rublja je ove nedelje doživela katastrofalan pad vrednosti dok su se trgovci borili s posledicama pada cena nafte, kao i s uticajem zapadnih sankcija nametnutih Rusiji zbog umešanosti u krizu u Ukrajini. 
Rublja i jutros gubila vrednost, ali se oporavila i poslovni dan zaključila sa tri odsto većim kursom od 61,14 za dolar, dok je kurs juče bio 67,88 rubalja, i kursom od 76,56 rubalja prema evru koji je juče koštao 85,15 rubalja. 
Jedan od razloga za oporavak kursa je izjava pomoćnika ministra finansija Alekseja Mojsijeva da će država prodavati devize „onoliko koliko bude potrebno i dokle god bude potrebno“ što bi trebalo da smanji pritisak na rublju, posebno u odnosu na dolar. 
Premijer Dmitrij Medvedev se sastao sa šefovima najvećih ruskih izvoznika i obećao „paket mera“ da se zaustavi propadanje rublje. 
Druga opcija na raspolaganju ruskim vlastima je zavođenje kontrole kretanja kapitala, ali ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev je negirao da Vlada to razmatra. 
Dok ruski zvaničnici na državnoj televiziji tumače da je pad kursa rublje podsticaj domaćoj proizvodnji, Ruska centralna banka saopštila je danas niz mera za „podršku stabilnosti finansijskog sistema“. 
Tih sedam tehničkih mera trebalo bi da olakšaju pristup stranoj valuti i da zaštite banke od gubitaka zbog pada kursa rublje. 
Centralna banka je objavila i da će s Vladom raditi na dokapitalizaciji nekih preduzeća 2015. godine. 
Pad rublje je ruskim preduzećima znatno poskupeo otplatu kredita uzetih u stranoj valuti što je uobičajena praksa za multinacionalne kompanije. 
Ruski bankarski sistem je usitnjen, podeljena između nekoliko velikih koje kontroliše država i više od 800 malih banaka čiji je kapital veoma mali, finansijsko stanje nestabilno, a poslovanje ponekad sporno.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Vi u bilo kakvim finansijskim poteškoćama? Da li vam je potreban kredit da biste očistili svoje dugove? Da li ćete povećati svoje finansije? Vi ste poslovni čovek koji želi da proširi svoju kompaniju. Ovim se traži da kontaktirate pravog heroja, poverenja i efektivnih kreditnih kredita kompanije. Naučio sam pojedinca i vladu za našu visoku efikasnost.

    Usluge uključuju:
    * Lični krediti (sigurni i neosigurani)
    * Poslovni krediti (sigurni i neosigurani)
    * Poboljšanje kuće
    * Inventor krediti
    * Auto krediti
    itd ..

    Molimo vas da nam se obratite ako ste zainteresovani putem gkfinance01@gmail.com

    S poštovanjem,
    Demetrios Daniel
    gkfinance01@gmail.com

    Ponuda od 3%

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.