Američko ministarstvo trgovine dodatno je ograničilo Huavejev pristup tehnologiji i softveru u vlasništvu SAD-a, proizvedenim u zemlji ili inostranstvu, pa se tako kineska kompanija može suočiti sa veoma ograničenim mogućnostima nabavke čipova koji su joj neophodni za proizvodnju uređaja, piše CNBC.
Američko ministarstvo trgovine dodalo je još 38 Huavejevih podružnica na takozvanu „Listu entiteta“, koja nalaže da Huavej mora dobiti licencu za nabavku određenih proizvoda.
Kompanijama iz SAD je zabranjeno ili veoma ograničeno poslovanje sa firmama ili pojedincima sa ove Liste.
Uslovi licenciranja su takvi da Huavej sada neće biti kupac, posrednik ili krajnji korisnik za američku tehnologiju i softver. To će „sprečiti pokušaje Huaveja da zaobiđe američke kontrole izvoza radi dobijanja elektronskih komponenti razvijenih ili proizvedenih korišćenjem američke tehnologije“, saopštilo je ministarstvo.
Ukoliko Huavej ne bude u mogućnosti da nabavi ključne komponente, kompanija može izgubiti milijarde dolara prihoda.
Najnoviji potez SAD pooštrava pravilo tako da sada uključuje bilo koji „predmet“ (tehnologiju ili softver) koji bi Huavej ili podružnice mogli da koriste u bilo kojem svojstvu.
Amandman će takođe ograničiti mogućnost Huaveja da nabavi inostrane čipove razvijene ili proizvedene američkim softverom ili tehnologijom.
Huavej dizajnira svoju liniju „Kirin“ čipova koji idu u njegove pametne telefone. Takođe dizajnira liniju čipova zvanu „Ascend“ koja ide u servere za svoje centre podataka na koje se oslanja njegovo brzo rastuće odeljenje za računarski oblak.
Ali stvarnu proizvodnju obavlja tajvanski TSMC, koji je već rekao da od sredine septembra više neće slati čipove Huaveju.
Konsultant za politički rizik, Eurasia Group, je rekao da Huavej skladišti čipove što bi „moglo omogućiti da ostane u poslovanju, ali verovatno neće trajati duže od godinu dana“. Analitičari primećuju da postoji i rizik da kupci odustanu od Huavej tehnologije.