Vesti iz sveta

01.12.2023. 16:19

Financial Times

Autor: Čedomir Savković

SAD: Prepolovićemo ruske prihode od nafte i gasa

Do 2030. godine ...

Pixabay

Sjedinjene Američke Države žele da do 2030. godine prepolove prihode koje Rusija ostvaruje prodajom nafte i gasa. To znači da će se sankcije, koje je Zapad uveo Moskvi neposredno nakon početka rata u Ukrajini, nastaviti i u narednim godinama.

Džefri Pajat, pomoćnik američkog državnog sekretara za energetske resurse, rekao je za Fajnenšel Tajms da sankcije moraju da onemoguće da „Rusija nikada više ne napada svoje susede“.

„To (sankcije) je nešto čega ćemo morati da se pridržavaamo u godinama koje dolaze, sve dok Putin istrajava u ovom ratu“, rekao je Pajat, koji je takođe bivši američki ambasador u Ukrajini i Grčkoj.

Rusija je nastavila da izvozi velike količine nafte od početka ratnih dejstava, otpočetih u februaru 2022. godine.

Međutim, Međunarodna agencija za energetiku predviđa da bi ruski izvoz nafte i gasa mogao pasti za najmanje 40 odsto do 2030. godine, ako se održe zapadne sankcije uvedene tamošnjem energetskom sektoru.

„Cilj ovih sankcija je da se promeni ponašanje Rusije i da se osigura da Putin ne bude u poziciji kad god se postigne neka vrsta mira i da iskoristi tri ili četiri godine da se ponovo naoruža i pripremi i pripremi svoju vojsku za treću fazu invazije na Ukrajinu“, dodao je Pajat.

SAD su prošle godine predvodile druge zemlje čalnice organizacije G7 u uvođenju ograničenja cena na izvoz ruske nafte, sa idejom da održi globalnu trgovinu sirovom naftom, a smanje prihode zvaničnog Kremlja.

Prema pravilima, zemlje koje nisu članice G7 mogu da nastave da kupuju rusku sirovu naftu, ali moraju da plate manje od 60 dolara po barelu ako žele da koriste zapadne brodove ili osiguravajuće kompanije prilikom transporta.

Uvoz ruske nafte u EU, SAD i druge zemlje G7, kako se podseća, uglavnom je zabranjen.

Međutim, kako je ranijne prenela Nova ekonomija, Rusija uspešno izbegava te zabrane i prodaje naftu po tržišnim cenama za, u proseku, 80 dolara po barelz.

Zbog toga su SAD najavile strožiju kontrolu i kažnjavanje brpdarskih kompanija koje Rusiji pomažu u prodaji nafte iznad cene od 60 dolara za barel, o čemu je Nova ekonomija takođe već pisala.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.