Svet

13.04.2015. 14:39

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

SAD smanjuju vojni budžet, Kina i Rusija ga povećavaju

Svet

13.04.2015. 14:39

Vojni troškovi su u 2014. godini znatno povećani u Kini i Rusiji, a sukob u Ukrajini je naveo i istočnoevropske zemlje da unaprede svoje programe odbrane.

Za odbranu, i dalje najviše izdvaja SAD, kao najveća sila na svetu, ali su u 2014. godini u nju uložili 6,4 odsto manje nego u prethodnoj godini, dok su Kina, Rusija i Saudijska Arabija, zemlje koje posle Amerike najviše izdvajaju za odbranu, povećale svoje trošove na ovom sektoru, prenosi AFP.

Kina je prošle godine za vojne svrhe izdvojila 216 milijardi dolara, što je povećannje od 9,7 odsto. 

Ruski vojni budžet je u prošloj godini povećan za više od osam odsto – na 84,5 milijardi dolara, a ukrajinski za više od 20 odsto – na četiri milijarde dolara. 

Ruska vlada predviđa da se u 2015. vojni budžet poveća za čak 15 odsto, ali je moguće da taj plan ne bude ostvaren zbog ekonomskih problema u vezi sa sankcijama Zapada. 

Iako manje za petinu nego na vrhuncu 2010. godine, američko izdvajanje za vojni sektor je još uvek 45 odsto veće nego pre terorističih napada na SAD 2001. godine, ističe se u izveštaju Stokholmskog međunarodnog istraživačkog instituta za mir. 

Povećanje vojnog budžeta u Saudijskoj Arabiji za 17 odsto u 2014. je najveće među prvih petnaest zemalja po vojnim troškovima u svetu. Saudijci imaju značajnu ulogu u više konflikata u regionu Bliskog istoka, a najnoviji angažman je u Jemenu, gde predvode koaliciju arapskih zemalja u napadima na pobunjeničke šiitske Hutije. 

Vojne investicije su i na afričkom kontinentu povećane u 2014. godini za gotovo šest odsto, a najviše su porasli troškovi na tom sektoru u dve zemlje koje proizvode naftu – Alžiru i Angoli. 

Sem Perlo-Friman, analitičar SIPRI-ja, ističe kako povećanje vojnih troškovi na Bliskom istoku i u Africi delimično odslikava pogoršanje bezbednosne situacije, ali je u mnogim sučajevima izraz i korupcije i autokratske vladavine. 

Globalni vojni troškovi su, inače, u 2014. iznosili 1,8 biliona dolara, što je smanjenje od 0,4 odsto u odnosu na pretprošlu godinu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Srbija nema ideju kakvog doktora je izgubila. Moju majku dr Tatarevic je spasila.. Tadasnja nacelnica, lekar moje majke ,na srecu bez sujete jednostavno je pozvala najbolju. Pevuseci je ukombinovala terapiju. Pacijentu koga vidi prvi put. Jedinu terapiju koja je pomogla.
    To su oni retki doktori kojima to nije posao, vec poziv.
    I nije za Srbiju.Nikad ni bila. Glupost je neizleciva bolest. Svu srecu ovog sveta joj zelim. I jos jedno hvala

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.