Svet

28.09.2018. 10:36

B92

Autor: Profesor Maks Ote

SAD upotrebljava sve agresivnije ekonomsko oružje

Profesor Maks Ote

Svet

28.09.2018. 10:36

Ne možemo ovo više da podnesemo. Sankcije moraju da prestanu, rekao je ugledni nemački profesor Maks Ote.

Naveo je i da je pritisak SAD sve veći da se nađe alternativa SWIFT.

„Agresivna politika sankcija Vašingtona utiče na to da Brisel mora da pronađe radna rešenja za zaštitu evropskih zemalja od nepredvidljivih koraka SAD-a“, izjavio je taj ugledni ekonomista i profesor.

„SAD ponovo vrše pritisak na različita pitanja i upotrebile su sankciono oružje i ekonomsko oružje sve agresivnije čak i protiv evropskih kompanija, protiv švajcarskih kompanija, što je dovelo do puno tenzija u evropskim kompanijama, posebno pošto postoji opasnost od finansijskue krize“, rekao je ekonomista i nezavisni investitor za RT.

„To je previše, moramo ići svojim putem, a moramo da napravimo balans, tako da može uskoro doći do prekretnice“, rekao je Ote.

Ranije ove nedelje, šefica spoljnih poslova EU Federika Mogrenini izjavila je da su preostali potpisnici iranskog sporazuma o nuklearnoj trgovini sarađivali na stvaranju nove platforme koji ne bi podrazumevao slanja novca preko SWIFT-a, globalnog sistema za transakcije.

Ovaj korak sledi kontroverznu odluku američkog predsednika Donalda Trampa da se povuče iz nuklearnog sporazuma i ponovo uvede sankcije protiv Teherana. Vašington je takođe zapretio sankcijama zemljama koje posredno posluju s Iranom.

„Naravno, Evropa je zaglavljena između. I Tramp nije dao izbor Evropljanima „, rekao je analitičar.

„Prilično je neverovatno da takva ideja opstaje“.

RT podseća da su Dajlmer, Pežo, Reno, Volovo, VW, Adidas, Simens i Total ostavili otvorena vrata Iranu.

„Bilo je mnogo ekonomskih ratova u proteklih 10 godina, a to je zabbolelo mnoge kompanije i mnoge zemlje. I ovo bi moglo biti samo prekretnica, jer je previše. Ne znamo šta će ostati posle toga „, rekao je Ote.

„Pritisak na nemačke dizel automobile koji dolaze iz SAD, pritisak na švajcarske banke, pritisak na mnoge druge industrije, ruske sankcije, koje su uglavnom povredile Nemačku i Austriju na zapadnoj strani…“, dodao je on.

Ekonomista je naglasio da Bela kuća nije oklevala da uvede ogromne sankcije tokom proteklih 10 godina koje su imale direktan ili indirektan uticaj na većinu saveznika u zemlji.

Prema rečima Otea, Brisel mora da nađe svoj način.

„Ovo bi moglo da bude samo prekretnica. Vašington bi mogao da nametne više sankcija, ali ne možemo više da podnesemo, i mi smo dovoljno odgovarali na sankcije. način „, rekao je on.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.