Avganistanske vlasti žele da poljoprivrednicima ponude alternativni način zarade.
Tako, umesto da gaje mak, od kojeg se dobija opijum, nude im da se okrenu najskupljem začinu na svetu.
Proizvodnja šafrana ove godine u zemlji je porasla na rekordan nivo, oko 13 tona, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede. Zvanične cifre pokazale su da se proizvodnja šafrana povećala na 6.200 hektara 2018. godine, što je povećanje za 22 procenta u odnosu na prošlu.
Više od 6.600 radnika obučeno je za proizvodnju, preradu i pakovanje začina ove godine, navodi se u saopštenju vlade.
„Poljoprivrednici koji gaje šafran imali su oko 17 miliona dolara od prodaje šafrana, a 90 odsto avganistanskog šafrana izvozi“, navodi se u saopštenju.
Delikatni začin vekovima se koristi u raznim kuhinjama i u proizvodnji parfema. Šafran je nazvan i „crveno zlato“ jer se mnogi oslanjaju na njegovu proizvodnju. Prodaje se i po ceni od 1.500 dolara po kilogramu na zapadnim tržištima.
„Počinjemo sa radom na njivi pre izlaska sunca i svako od nas može da sakupi oko četiri do pet kilograma šafranovog cveta“, rekao je 16-godišnji Joma Kan, jedan od 156.000 sezonskih radnika koji pomažu pri prikupljanju začina. Radnici zarađuju oko 1 dolar na sat.
Začin se izvozi u 17 zemalja (uglavnom u Kinu, Indiju i Persijski zaliv, kao i Evropskoj uniji i Severnoj Americi, prema podacima Ministarstva poljoprivrede.
Zvaničnici se trude da odviknu proizvošace od visoko profitabilne trgovine opijumom. Uzgoj maka i dalje pokriva 263.000 hektara u Avganistanu, što je gotovo 90 odsto svetske proizvodnje opijuma.